Biskup Śmigiel: Mikołaj Kopernik rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga
– Kopernik był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu – mówił bp toruński Wiesław Śmigiel w katedrze podczas Mszy świętej poprzedzającej rozpoczęcie obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Mszy świętej koncelebrowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył prymas abp Wojciech Polak.
– Modląc się razem w toruńskiej katedrze, zwłaszcza przy źródle chrzcielnym, w którym 550 lat temu zanurzony został Mikołaj Kopernik, dziękujemy za jego życie i za jego twórczą i podejmowaną na wielu polach pracę, za to, że – jak pięknie powiedział o nim kardynał Stefan Wyszyński – ten syn naszego narodu przez swoje odkrycia skierował oczy dzieci narodu i całej ludzkości – ku słońcu – podkreślił kapłan.
Poszukiwał prawdy
– Pokornie też dziś Boga prosimy, aby ten, który przeszedł w swym bogatym i twórczym życiu tak piękną, choć często przecież i trudną drogę – per aspera ad astra – drogę, która prowadziła go stopniowo do spotkania z prawdą i do zmierzenia się z nią, zachęcił dziś nas wszystkich do jej nieustannego poszukiwania i do powierzania się Temu, którego – jak słyszeliśmy w liturgii „Duch w nas mieszka” – dodał prymas.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp toruński Wiesław Śmigiel. – Kopernik uczciwie i konsekwentnie dążył do poznania prawdy, ale rozumiał, że pełnia prawdy należy do Boga. Był przekonany, że jego naukowe odkrycia to owoc współpracy wiary i rozumu. Wykazał się ogromną odwagą, ale także roztropnością, ponieważ zdawał sobie sprawę, że wyniki jego badań mogą zostać źle zrozumiane – mówił.
Dodał, że Kopernik dał się poznać jako człowiek nauki, ale także człowiek wierzący w Boga, przywiązany do Kościoła i zatroskany o jego dobro.
Tablica odsłonięta
Na zakończenie Mszy świętej prymas Polak, bp Wiesław Śmigiel oraz rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala odsłonili w katedrze pamiątkową tablicę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. Na tablicy napisano: „Wielkiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin diecezja toruńska”. Odsłonięto ją w kaplicy pw. św. Elżbiety, a od XVII wieku pw. św. Stanisława Kostki. W XV i XVI wieku była pod patronatem krewnych Kopernika. W kaplicy wybitny astronom i jego rodzina uczestniczyli w mszach świętych i nabożeństwach.
Po Mszy świętej delegacje najważniejszych urzędów państwowych i lokalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.
W niedzielę przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu 19 lutego 1473 r. Studiował prawo, medycynę i matematykę na Akademii Krakowskiej i w Bolonii, Rzymie, Ferrarze i Padwie. Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), opublikowane w 1543 r. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy.
Msza poprzedziła inaugurację Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Więcej o Kongresie – TUTAJ.
Zobacz także
Coraz więcej turystów w Toruniu
2014-04-23, 14:05Mocna czwórka - taką ocenę wystawiają Toruniowi turyści. W 2013 roku Gród Kopernika odwiedziło prawie 1 mln 700 tys. gości, o kilkadziesiąt tysięcy osób więcej niż w roku poprzednim. Turysta krajowy wydaje w Toruniu średnio 230… Czytaj dalej »
Projekt "Ścieżki Kopernika" w Toruniu
2014-03-05, 12:23Rozprawią się z mitami związanymi z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika oraz zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka. Czytaj dalej »
Wystawa z okazji 541 urodzin Kopernika
2014-03-02, 12:31Z okazji obchodzonych niedawno w Toruniu 541 urodzin Mikołaja Kopernika, w domu astronoma otwarta została wystawa projektów rzeźb, które powstały podczas pleneru w 1971 roku. Czytaj dalej »
Instruktorzy harcerscy z powiatu bydgoskiego najlepsi na Rajdzie Kopernikańskim
2014-02-24, 08:30Reprezentacja instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego z powiatu bydgoskiego zwyciężyła w zakończonym w niedzielę w Toruniu XXXI Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Rok Mikołaja Kopernika - podsumowanie
2014-01-27, 16:33W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podsumowano w poniedziałek obchody Roku Mikołaja Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.