Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej.
Alejkę, na której ukrywali się palący uczniowie, czy ponad 200 schodów do szkoły wspominali dziś absolwenci II LO w Bydgoszczy. Placówka świętuje 100-lecie nadania imienia Mikołaja Kopernika Z rąk dawnego ucznia, obecnie radnego województwa, Romana Jasiakiewicza dostała w Filharmonii medal marszałka.
Nasza reporterka spotkała m.in. swoich kolegów - maturzystów rocznik 1995.
– Jak wszedłem dzisiaj i poczułem zapach „Kopernika”… Ach – westchnął z sentymentem jeden z absolwentów.
– Pojawiłam się z sentymentu, również nadarzyła się okazja, żeby zobaczyć jak to jest z drugiej strony biurka. Jest tutaj bardzo chłonna i wrażliwa młodzież – mówiła była uczennica, a obecnie anglistka II LO w Bydgoszczy.
– Pamiętam jak Pani profesor Wulkowicz przesadziła Panią z ostatniej ławki do pierwszej i mówiła: „chodź dziecko chodź, co prawda masz czarne paznokcie, ale chodź”. Była cała kronika powiedzonek nauczycielki od chemii. Ja z kolei pamiętam Pani śmiech, wręcz wulkaniczny, który zaraził cała naszą klasę i trwał przez całą lekcję języka angielskiego. Nawet nauczyciel się śmiał, a rozśmieszyć ich to sztuka – rozmawiały ze sobą dwie panie, które ukończyły szkołę im. Mikołaja Kopernika.
– Z okazji Dnia Kobiet zatańczyliście (chłopcy z klasy – przyp.) w białych pończochach i spódnicach baletowych. – nawiązując do szkolnych czasów powiedziała jedna z absolwentek. – Jednak to był drugi taniec, w baletkach to było z okazji Dni Radzieckich, na Dzień Kobiet byliśmy w kartonach. Najlepsze wspomnienie? Przyjaźnie na całe życie, pozdrawiamy nasze koleżanki – odparł kolega z byłej klasy. Tak w rozmowie z Moniką Siwak czas szkolny wspominali absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
– Jesteśmy tutaj wszyscy razem, choć zmienił się cały świat. Zawiruje jeszcze raz, będziemy. Oczywiście znam wielu absolwentów tego liceum, łączy ich jedna cecha. Z dumą wspominają, że kończyli właśnie tę szkołę – mówili dyrektor i absolwentka II LO, Mirosława Glaza i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Spotkanie prowadziła dziennikarka telewizyjna, Paulina Chylewska, która również ukończyła liceum im. Mikołaja Kopernika.
To nie koniec uroczystych obchodów 100–lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. O 20:00 rozpocznie się bal.
Zobacz także
Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15, 08:10Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Kodeks Korwina zostanie w Toruniu. Manuskrypt zyskał dodatkową ochronę
2024-02-01, 06:49Jak ustaliło Polskie Radio PiK, w listopadzie minister kultury podjął decyzję o zaliczeniu dzieła do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Oznacza to, że zyskał ochronę przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Czytaj dalej »
Wtorki z klimatem i ekologią. Zaprasza Kopernikański Ośrodek Integracji w Toruniu
2024-01-08, 19:02„Klimatyczne wtorki' mają być cyklem spotkań dla studentów UMK i mieszkańców zainteresowanych tematami takimi, jak klimat, czy zdrowa żywność. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika to kopalnia ciekawostek. Figurę wpisano do rejestru zabytków
2024-01-02, 07:46Ma 170 lat, ale w wojewódzkim rejestrze zabytków jest niecałe dwa tygodnie. To pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu, często fotografowany przez turystów, miejsce spotkań wielu mieszkańców. Czytaj dalej »
Kończą się urodziny Mikołaja Kopernika. W Toruniu obchodzono je bardzo hucznie
2023-12-28, 20:30Kongres naukowy, wystawy, koncerty muzyki z kosmosu, premiery teatralne - w Toruniu dobiegają końca obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ten rok był pełen wydarzeń artystycznych, naukowych a nawet turystycznych. Czytaj dalej »
Skóra okładki, pochodzenie papieru i zużycie książki. To wszystko sprawdzi pracownia w Książnicy
2023-12-19, 08:31W pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu powstała nowa pracownia badawcza. Wszystko za sprawą pozyskanych na ten cel funduszy. Książnica otrzymała ponad 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury… Czytaj dalej »
Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi. Kopernik, jakiego nie znacie w Teatrze Horzycy [wideo]
2023-12-14, 16:00„Układ splątany. Kopernik i inni” w reżyserii Macieja Wojtyszki to spektakl o zderzeniu rewolucyjnych idei z walką o władzę, oparty na prawdziwych wydarzeniach. Premiera przedstawienia w czwartek na scenie Teatru W. Horzycy w To… Czytaj dalej »
Najlepsze imieniny to kosmiczne imieniny! Browar B zorganizował zajęcia poświęcone Kopernikowi
2023-12-07, 08:31We włocławskim Centrum Kultury Browar B obchodzono imieniny Mikołaja Kopernika - oczywiście za sprawą mobilnego planetarium i wykładów o astronomii. Do takiego spędzania czasu zachęcał organizator imieninowej imprezy, Piotr Maje… Czytaj dalej »
Badacze z regionu zasilą komitety Polskiej Akademii Nauk. Wyróżniono pracowników UKW i UMK
2023-12-05, 16:20Polska Akademia Nauk opublikowała wyniki wyborów do komitetów naukowych. Badaczy i badaczki z Uniwersytetu wybrano do 32 gremiów, w których zajmą się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej… Czytaj dalej »
Setne urodziny Książnicy Kopernikańskiej! Odznaczono zasłużonych pracowników [zdjęcia]
2023-12-04, 18:11Wojewódzka Biblioteka Publiczna-Książnica Kopernikańska w Toruniu obchodzi jubileusz 100-lecia. Uroczyste spotkanie odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Podczas gali wręczone zostały okolicznościowe nagrody dla pracowników… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.