Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej.
Alejkę, na której ukrywali się palący uczniowie, czy ponad 200 schodów do szkoły wspominali dziś absolwenci II LO w Bydgoszczy. Placówka świętuje 100-lecie nadania imienia Mikołaja Kopernika Z rąk dawnego ucznia, obecnie radnego województwa, Romana Jasiakiewicza dostała w Filharmonii medal marszałka.
Nasza reporterka spotkała m.in. swoich kolegów - maturzystów rocznik 1995.
– Jak wszedłem dzisiaj i poczułem zapach „Kopernika”… Ach – westchnął z sentymentem jeden z absolwentów.
– Pojawiłam się z sentymentu, również nadarzyła się okazja, żeby zobaczyć jak to jest z drugiej strony biurka. Jest tutaj bardzo chłonna i wrażliwa młodzież – mówiła była uczennica, a obecnie anglistka II LO w Bydgoszczy.
– Pamiętam jak Pani profesor Wulkowicz przesadziła Panią z ostatniej ławki do pierwszej i mówiła: „chodź dziecko chodź, co prawda masz czarne paznokcie, ale chodź”. Była cała kronika powiedzonek nauczycielki od chemii. Ja z kolei pamiętam Pani śmiech, wręcz wulkaniczny, który zaraził cała naszą klasę i trwał przez całą lekcję języka angielskiego. Nawet nauczyciel się śmiał, a rozśmieszyć ich to sztuka – rozmawiały ze sobą dwie panie, które ukończyły szkołę im. Mikołaja Kopernika.
– Z okazji Dnia Kobiet zatańczyliście (chłopcy z klasy – przyp.) w białych pończochach i spódnicach baletowych. – nawiązując do szkolnych czasów powiedziała jedna z absolwentek. – Jednak to był drugi taniec, w baletkach to było z okazji Dni Radzieckich, na Dzień Kobiet byliśmy w kartonach. Najlepsze wspomnienie? Przyjaźnie na całe życie, pozdrawiamy nasze koleżanki – odparł kolega z byłej klasy. Tak w rozmowie z Moniką Siwak czas szkolny wspominali absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
– Jesteśmy tutaj wszyscy razem, choć zmienił się cały świat. Zawiruje jeszcze raz, będziemy. Oczywiście znam wielu absolwentów tego liceum, łączy ich jedna cecha. Z dumą wspominają, że kończyli właśnie tę szkołę – mówili dyrektor i absolwentka II LO, Mirosława Glaza i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Spotkanie prowadziła dziennikarka telewizyjna, Paulina Chylewska, która również ukończyła liceum im. Mikołaja Kopernika.
To nie koniec uroczystych obchodów 100–lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. O 20:00 rozpocznie się bal.
Zobacz także
Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »
Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »
Ściany ze szkła, kanapy dla czytelników. Rozbudowa Książnicy w Toruniu [wizualizacje]
2022-09-10, 19:01Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy. Powstanie tu nowe skrzydło z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję cennych ksiąg, przechowywanych obecnie w magazynach. Czytaj dalej »
Konferencja marszałka: transport kolejowy, sprawa hematologii i wieści z Książnicy
2022-09-01, 21:30Uruchamiana w najbliższą niedzielę (4 września) zmodernizowana linia kolejowa Toruń Wschodni - Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego i zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym były tematami… Czytaj dalej »
Były ordynariusz diecezji toruńskiej w Radzie Naukowej Książnicy w Toruniu
2022-08-16, 20:14Biskup senior Andrzej Suski dołączył do Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Nominację wręczył mu marszałek województwa Piotr Całbecki. Czytaj dalej »
Laptopy i teleskopy dla najlepszych. Konkurs Wiedzy o Koperniku w Toruniu
2022-06-21, 06:51Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zapowiedzieli prezydent Torunia Michał Zaleski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Wydarzenie wpisuje się w przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicę urodzin wielkiego… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na Kiermasz Książki Regionalnej
2022-06-14, 06:50Piętnastu wystawców, debata i wykłady - to wszystko już we wtorek (14 czerwca) w Książnicy Kopernikańskiej, gdzie odbędzie się VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Czytaj dalej »
Lekarze z toruńskiego oddziału hematologii negocjują umowy. Pacjenci się niepokoją [aktualizacja]
2022-06-10, 09:00Podopieczni Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Miejskiego w Toruniu obawiają się, czy ich lekarze pozostaną na swoich stanowiskach. Kontrakty kończą się im w czerwcu. Szybko rozniosła się wieść, że część lekarzy… Czytaj dalej »
Udało się obronić cenny manuskrypt. Kodeks Korwina zostaje w Toruniu?
2022-04-08, 20:27Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej najprawdopodobniej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek o zaliczenie cymelium do swoich zbiorów. Czytaj dalej »
Samorządowcy i przedstawiciele UMK podpisali listy pod pomnikiem Kopernika. Chodzi o szlak słynnego astronoma
2022-03-24, 20:45Współpracy i utworzenia kujawsko-pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikowskiego dotyczyły dwa listy intencyjne podpisane pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.