Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej.
Alejkę, na której ukrywali się palący uczniowie, czy ponad 200 schodów do szkoły wspominali dziś absolwenci II LO w Bydgoszczy. Placówka świętuje 100-lecie nadania imienia Mikołaja Kopernika Z rąk dawnego ucznia, obecnie radnego województwa, Romana Jasiakiewicza dostała w Filharmonii medal marszałka.
Nasza reporterka spotkała m.in. swoich kolegów - maturzystów rocznik 1995.
– Jak wszedłem dzisiaj i poczułem zapach „Kopernika”… Ach – westchnął z sentymentem jeden z absolwentów.
– Pojawiłam się z sentymentu, również nadarzyła się okazja, żeby zobaczyć jak to jest z drugiej strony biurka. Jest tutaj bardzo chłonna i wrażliwa młodzież – mówiła była uczennica, a obecnie anglistka II LO w Bydgoszczy.
– Pamiętam jak Pani profesor Wulkowicz przesadziła Panią z ostatniej ławki do pierwszej i mówiła: „chodź dziecko chodź, co prawda masz czarne paznokcie, ale chodź”. Była cała kronika powiedzonek nauczycielki od chemii. Ja z kolei pamiętam Pani śmiech, wręcz wulkaniczny, który zaraził cała naszą klasę i trwał przez całą lekcję języka angielskiego. Nawet nauczyciel się śmiał, a rozśmieszyć ich to sztuka – rozmawiały ze sobą dwie panie, które ukończyły szkołę im. Mikołaja Kopernika.
– Z okazji Dnia Kobiet zatańczyliście (chłopcy z klasy – przyp.) w białych pończochach i spódnicach baletowych. – nawiązując do szkolnych czasów powiedziała jedna z absolwentek. – Jednak to był drugi taniec, w baletkach to było z okazji Dni Radzieckich, na Dzień Kobiet byliśmy w kartonach. Najlepsze wspomnienie? Przyjaźnie na całe życie, pozdrawiamy nasze koleżanki – odparł kolega z byłej klasy. Tak w rozmowie z Moniką Siwak czas szkolny wspominali absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
– Jesteśmy tutaj wszyscy razem, choć zmienił się cały świat. Zawiruje jeszcze raz, będziemy. Oczywiście znam wielu absolwentów tego liceum, łączy ich jedna cecha. Z dumą wspominają, że kończyli właśnie tę szkołę – mówili dyrektor i absolwentka II LO, Mirosława Glaza i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Spotkanie prowadziła dziennikarka telewizyjna, Paulina Chylewska, która również ukończyła liceum im. Mikołaja Kopernika.
To nie koniec uroczystych obchodów 100–lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. O 20:00 rozpocznie się bal.
Zobacz także
Centrum Onkologii rozpoczyna współpracę z uczelniami z regionu. Podpisano list intencyjny [zdjęcia]
2024-12-20, 21:14To ważny projekt dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoskie Centrum Onkologii łączy siły z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy i lekarze będą wspólnie… Czytaj dalej »
Nowa linia autobusowa na ulicach Torunia. Powstała z myślą o studentach
2024-11-12, 12:5180 - to numer nowej linii autobusowej, która pojawiła się we wtorek na toruńskich ulicach. Będzie kursowała od Dworca Głównego do pętli przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Ma ułatwić studentom dojazd na uczelnię. Czytaj dalej »
W Bydgoszczy powstanie nowy budynek Collegium Medicum UMK? Tak planuje rektor
2024-09-19, 20:08Rok akademicki 2024/2025 będzie dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rokiem świętowania potrójnego jubileuszu 20-, 40-, i 80-lecia. Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapowiedział też inwestycje w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Jak mówi… Czytaj dalej »
Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
2024-09-13, 10:15Najbliższe trzy dni (13-15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w… Czytaj dalej »
Książnica Kopernikańska otworzy magazyny i usunie ściany. Wszystko dla czytelników
2024-07-20, 09:30Przeszklenia całych ścian, wolny dostęp do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi - tak będzie wyglądać nowe skrzydło Książnicy… Czytaj dalej »
Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »
Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »
Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »
Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »
Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.