Mikołaj Kopernik patronuje II LO w Bydgoszczy już sto lat. Msza św. z udziałem biskupa
Społeczność bydgoskiego II Liceum Ogólnokształcącego ma powody do świętowania. Sto lat temu wybrano Mikołaja Kopernika na patrona szkoły. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem dyrekcji, absolwentów i uczniów. Odprawił ją biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.
– Nadanie szkole imienia to szczególne wydarzenie dla całej społeczności. To ustalenie jej tożsamości, kierunku działań dydaktyczno-wychowawczych. Szkoła to nie tylko miejsce do zdobywania wiedzy, ale oaza, w której zawiązują się przyjaźnie i sympatie. Czasami na całe życie – zaznaczył w homilii biskup Włodarczyk.
Według ordynariusza szkoła to wspólnota: dyrekcji, nauczycieli, uczniów, absolwentów, przedstawicieli miasta i okolic, parafii zjednoczonych wysiłkiem dobrego wychowania i kształcenia. – W każdym człowieku jest ukryte jakieś dobro i zadaniem szkoły jest je wydobyć na wierzch. Rozpoznać i rozwinąć do końca całe to bogactwo ducha, intelektu, uczuć i zdolności, jakie Bóg złożył w sercu młodego człowieka. Bardzo dużo zależy od nauczyciela – mówił, dziękując pedagogom.
Nie zabrakło również nawiązań do Mikołaja Kopernika, patrona liceum. – Ten wielki odkrywca jest niezaprzeczalnym autorytetem nawet światowej kultury i nauki. Miał pokazać naszym uczniom, że można patrzeć dalej, sięgać wyżej, być ciekawym świata, żyć godnie, a "spoglądając w gwiazdy", realizować swoje cele i marzenia – dodał bp Włodarczyk.
Gdy Polska odzyskała niepodległość, założono Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze. Zajęcia rozpoczęły się 15 października 1921 roku. Mikołaja Kopernika wybrano patronem dwa lata później, w 450. rocznicę urodzin astronoma. W roku 1928 po raz trzeci zmieniono nazwę placówki.
Podczas zjazdu w pięćsetną rocznicę urodzin Kopernika, szkoła otrzymała sztandar. Na głównym jego płacie znajduje się znak patrona szkoły, na drugim symbol państwa i narodu polskiego. – Dziękuję za przewodniczenie Mszy św., która jest dla nas niezwykle ważna. Za to, że mogliśmy zjazd absolwentów rozpocząć tak, jak niemal wszystkie w historii, czyli modlitwą w tym miejscu – powiedziała Mirosława Glaza, dyrektor II LO w Bydgoszczy.
Życie jest krótkie, a bezużyteczne zajęcia pozwalają zdobyć tylko niewiele wiedzy – cytował słowa Mikołaja Kopernika bp Krzysztof Włodarczyk. Następnie ordynariusz zaznaczył, że edukację w tej szkole rozpoczynali profesorowie, ale również księża, inżynierowie i bardzo dobrzy fachowcy, a przede wszystkim ojcowie i matki rodzin.
Zobacz także
Rafał Blechacz: Filharmonia Pomorska to moja pierwsza publiczność [wywiad]
2023-11-17, 19:16Koncertuje na całym świecie, ale nie rozstaje się z regionem. - Tu najlepiej się czuję. Nakło i Bydgoszcz to moje miejsca, dlatego bardzo się cieszę, że mogę włączyć się w obchody Kujawsko-Pomorskiego Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »
Rafał Blechacz, Bomsori Kim i Marcin Zdunik. Koncerty Kopernikańskie w regionie
2023-11-16, 10:57„Symfonia Jowiszowa' Mozarta oraz Koncert potrójny C-dur Beethovena zabrzmią podczas Koncertów Kopernikańskich, które odbędą się w piątek (17 listopada) w Toruniu i w sobotę (18 listopada) w Bydgoszczy. Wystąpią wybitni soliści… Czytaj dalej »
Rzadko opuszcza muzeum! Słynny obraz Matejki na Festiwalu Energa Camerimage [zdjęcia]
2023-11-13, 11:47Obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem' został zaprezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu Marek Żydowicz wskazał, że podczas festiwalu jego… Czytaj dalej »
Artysta chciał pokazać, że Kopernik był rewolucjonistą. Nowy mural w Toruniu [zdjęcia]
2023-11-08, 17:08Na 340 m kw. powierzchni ściany wieżowca na osiedlu Rubinkowo powstał mural zatytułowany „Mikołaj Kopernik porusza Toruń i świat'. Czytaj dalej »
Dbają o książki jak mało kto, więc zasługują na uznanie. Książnica rozwiesza wizerunki pracowników po mieście
2023-11-04, 13:20Plakaty z wizerunkami pracowników Książnicy Kopernikańskiej od piątku (3 listopada) prezentowane są na toruńskich słupach ogłoszeniowych, przystankach MZK oraz w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »
Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »
Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »
Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »
W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »
Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.