Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
– Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zainaugurowano Rok Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu. Częścią obchodów są konkursy adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli.
– Dla mnie romantyzm jest przede wszystkim dualistyczny: z jednej strony obecne są w nim elementy martyrologiczne, mesjanistyczne i patriotyczne, czyli to, co dotyczy narodu. Z drugiej strony jest niezwykle indywidualistyczny i rozchwiany emocjonalnie – mówi Elżbieta Piniewska, która zainicjowała spotkanie w Książnicy. – Dzisiejszy świat zachwianych wartości musi wrócić do tego, co możemy nazwać „kodeksem romantycznym”. Oczywiście, to są pobożne życzenia, ale każdy z nas powinien zrobić coś w tym kierunku. Konkursem, tym spotkaniem, chcę tę cegiełkę dołożyć – tłumaczy.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół z Torunia, Bydgoszczy, Inowrocławia. Podczas uroczystości wysłuchali m.in. wykładu, dr hab. Pauliny Abriszewskiej „Oblicza romantyzmu”. Literaturoznawca przekonuje, że dobrze poprowadzone zajęcia mogą przybliżyć współczesnemu czytelnikowi nawet bardzo dawny tekst. – To epoka historycznoliteracka już bardzo od nas odległa, ale doświadczenie jest to samo – mówi. Z prac nadesłanych na poprzedni konkurs wynika, że licealiści dostrzegają u romantyków cechy podobne do własnych. – Indywidualizm, poczucie bezradności, melancholia romantyczna – to wszystko jest bliskie współczesnemu nastolatkowi, ale nie tylko. W romantyzmie nawet dzisiaj znajdziemy coś i dla nastolatka, i dla dorosłego – podkreśla dr Abriszewska.
Ogłoszone przez samorząd województwa konkursy, literacki i plastyczny, adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Z kolei konkurs dla nauczycieli dotyczy opracowania cyklu lekcji języka polskiego poświęconych twórczości polskich pisarzy romantycznych.
Prace należy nadsyłać do 18 listopada. Regulamin znajduje się na stronie www.sejmik.kujawsko-pomorskie.pl.
Konkursy organizowane są wspólnie z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym UMK w Toruniu.
Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali także interpretacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w wykonaniu Wandy Dolmani-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. Kujawsko-Pomorska Liga Debat zaprezentowała pokazową debatę na temat „Dla współczesnej młodzieży lepiej jest podążać śladem romantycznego czucia i wiary niż patrzyć przez mędrca szkiełko i oko”.
Zobacz także
Konkurs: Książnica Kopernikańska czeka na opowiadania z dreszczykiem
2020-09-01, 21:10'Mroczne Pomorze 1920. Opowiadania z dreszczykiem': pod tym hasłem odbędzie się druga edycja konkursu literackiego, który organizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Gazety wydawane w przeszłości w regionie nie zginą, ale zostaną zdigitalizowane
2020-06-11, 17:3119 tysięcy stron gazet z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie zdigitalizowanych. Projekt „Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920' realizuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Czytaj dalej »
Ten rajd zostawił daleko w tyle gotyk na dotyk, Kopernika i piernika! [wideo]
2020-06-08, 08:18W Toruniu wystartował w niedzielę (07.06.) pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Uczestnicy poznali między innymi historię mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego, dawnej Oficerskiej… Czytaj dalej »
W czasach pandemii humor niezbędny. Premiera Kabaretu Loża Kopernika
2020-05-15, 17:16Włochaty potwór nawiedził Toruń. Szczególnie upodobał sobie artystów, którzy pochowali się w piwnicach. Tak zapowiada się fabuła Kabaretu Loża Kopernika, który w piątek będzie miał swoją premierę w Internecie. Czytaj dalej »
Bawełna, flizelina, lignina? Od 16 kwietnia nie można "wyjść" z twarzą!
2020-04-16, 16:17Ciekawi jesteśmy, jakie maseczki wybierają mieszkańcy regionu? O czwartku 16 kwietnia mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w praktyce stosujemy się do nowego obowiązku w Toruniu sprawdzała to nasza reporterka… Czytaj dalej »
Toruńska Książnica Kopernikańska w narodowym zasobie bibliotecznym
2020-04-15, 21:37Książnica Kopernikańska dołączyła do elitarnego grona trzynastu polskich bibliotek, których kolekcje tworzą narodowy zasób biblioteczny. Trafiają do niego zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kult… Czytaj dalej »
Życiowej aktywności harcerze uczyli się - w biegu - od Mikołaja Kopernika
2020-02-22, 16:38Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Czytaj dalej »
Chciał, by Grudziądz miał w logo Kopernika. Upamiętnienie Jerzego Szwarca
2020-02-19, 20:39Grudziądz świętował w środę 547. urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji w Planetarium odsłonięto tablicę pamięci Jerzego Szwarca, wielkiego propagatora astronomii. Czytaj dalej »
Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik
2020-02-19, 09:34Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - mówił na naszej antenie prof. Zbigniew Girzyński. Poseł PiS i historyk… Czytaj dalej »
Skalpel parowy w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Do czego posłuży?
2019-12-18, 21:11Stół niskociśnieniowy, skalpel parowy, a także specjalistyczny odkurzacz - te sprzęty nie przydadzą się w domu, ale użytek z ich zrobią konserwatorzy z toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.