Romantyzm nadal aktualny! Udowodnią to uczniowie w pracach konkursowych [zdjęcia]
– Romantycy chcieli ruszyć bryłę z posad świata. O tym, czy im się udało, być może będziemy czytać w pracach, które wpłyną na konkurs – mówi przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zainaugurowano Rok Romantyzmu Polskiego na Kujawach i Pomorzu. Częścią obchodów są konkursy adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli.
– Dla mnie romantyzm jest przede wszystkim dualistyczny: z jednej strony obecne są w nim elementy martyrologiczne, mesjanistyczne i patriotyczne, czyli to, co dotyczy narodu. Z drugiej strony jest niezwykle indywidualistyczny i rozchwiany emocjonalnie – mówi Elżbieta Piniewska, która zainicjowała spotkanie w Książnicy. – Dzisiejszy świat zachwianych wartości musi wrócić do tego, co możemy nazwać „kodeksem romantycznym”. Oczywiście, to są pobożne życzenia, ale każdy z nas powinien zrobić coś w tym kierunku. Konkursem, tym spotkaniem, chcę tę cegiełkę dołożyć – tłumaczy.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół z Torunia, Bydgoszczy, Inowrocławia. Podczas uroczystości wysłuchali m.in. wykładu, dr hab. Pauliny Abriszewskiej „Oblicza romantyzmu”. Literaturoznawca przekonuje, że dobrze poprowadzone zajęcia mogą przybliżyć współczesnemu czytelnikowi nawet bardzo dawny tekst. – To epoka historycznoliteracka już bardzo od nas odległa, ale doświadczenie jest to samo – mówi. Z prac nadesłanych na poprzedni konkurs wynika, że licealiści dostrzegają u romantyków cechy podobne do własnych. – Indywidualizm, poczucie bezradności, melancholia romantyczna – to wszystko jest bliskie współczesnemu nastolatkowi, ale nie tylko. W romantyzmie nawet dzisiaj znajdziemy coś i dla nastolatka, i dla dorosłego – podkreśla dr Abriszewska.
Ogłoszone przez samorząd województwa konkursy, literacki i plastyczny, adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Z kolei konkurs dla nauczycieli dotyczy opracowania cyklu lekcji języka polskiego poświęconych twórczości polskich pisarzy romantycznych.
Prace należy nadsyłać do 18 listopada. Regulamin znajduje się na stronie www.sejmik.kujawsko-pomorskie.pl.
Konkursy organizowane są wspólnie z Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym UMK w Toruniu.
Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali także interpretacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w wykonaniu Wandy Dolmani-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. Kujawsko-Pomorska Liga Debat zaprezentowała pokazową debatę na temat „Dla współczesnej młodzieży lepiej jest podążać śladem romantycznego czucia i wiary niż patrzyć przez mędrca szkiełko i oko”.
Zobacz także
W tym roku wszystko ma się kręcić wokół Kopernika! Toruń zaprasza do siebie
2023-01-11, 18:40Pierwsze z planowanych na cały Rok Kopernikański wydarzeń odbędą się w lutym, w okolicach urodzin astronoma. - W programie są także Światowy Kongres Kopernikański, uroczysta sesja z wręczaniem pamiątkowych medali i wiele wydarzeń… Czytaj dalej »
Kawałek Gruzji w toruńskiej galerii. Wystawa niepełnosprawnych z Gori [zdjęcia]
2023-01-04, 07:00Prace proste, kolorowe, nierzadko naiwne, obrazki oprawione w sznurek czy we wstążeczki, a z drugiej strony kunsztowna gruzińska biżuteria. Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prezentuje… Czytaj dalej »
Sportowcy, artyści i nobliści z regionu. Książnica Kopernikańska robi podcasty
2023-01-03, 18:13„Podcast Kopernikański” to nowa propozycja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Bohaterami kolejnych odcinków będą ważne dla naszego regionu postaci: naukowcy, artyści, sportowcy. W pierwszym odcinku pojawia się Albert Michelson… Czytaj dalej »
Grzegorz Dziedzic doceniony za kryminalny debiut roku. Napisał o Polonii w Chicago
2022-11-27, 17:45Grzegorz Dziedzic został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku za 2021 rok. Jego powieść retro „Żadnych bogów, żadnych panów' zyskała największe uznanie członków jury. Czytaj dalej »
O niemieckim spojrzeniu na Europę. „Dysputy Kopernikańskie” w Toruniu
2022-11-17, 17:26Kolejne spotkanie z cyklu „Dysputy Kopernikańskie”, organizowane przez Instytut Copernicanum odbędzie się w piątek (18 listopada) w Toruniu. Tym razem z udziałem historyka z Polskiej Akademii Nauk - prof. Grzegorza Kucharczyka. Czytaj dalej »
Radość w Toruniu! Rok 2023 będzie poświęcony Mikołajowi Kopernikowi
2022-11-17, 09:1516 listopada 2022 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie (90 głosów „za”) przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Uchwałę Senatu osobiście odebrali Prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor… Czytaj dalej »
Książnica promuje ludzi kultury i nauki. Pierwsze spotkanie: Tomasz Cebo
2022-11-09, 21:00„Kreatywna Książnica' to nowy cykl wydarzeń, jaki proponuje Książnica Kopernikańska w Toruniu. Celem projektu jest prezentacja ciekawych osób związanych z kulturą i nauką regionu kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Fizyka nie musi być nudna. Nauka poprzez zabawę, czyli projekt „Naukobus” w Świeciu
2022-09-27, 18:00Eksperymenty na wyciągnięcie ręki - tak było w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu nad Wisłą. Czytaj dalej »
Metamorfoza w Książnicy Kopernikańskiej. Wiemy co się zmieni! [wizualizacje]
2022-09-22, 08:35Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowuje się do rozbudowy - powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Znacznie… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.