Od wystaw po kosmiczny piknik. Zaczyna się „Weekend na Szlaku Kopernikowskim”
Najbliższe trzy dni (13–15 września) w regionie upłyną pod znakiem kosmosu i jednego z najsłynniejszych astronomów. W ramach „Weekend na Szlaku Kopernikowskim” na zainteresowanych czekają m.in. warsztaty astronomiczne, seanse w planetariach, obserwacje nieba, czy spacery z przewodnikiem.
To atrakcje przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu oraz miejscowości tworzące kujawsko-pomorski odcinek Szlaku Kopernikowskiego. – Dzięki współpracy udało się stworzyć program dla każdego – mówi Patryk Banasiak z toruńskiego Centrum Dziedzictwa i zaprasza do udziału w wydarzeniach.
– Znajdziemy tutaj rajdy rowerowe, gry terenowe, wystawy, pikniki, warsztaty edukacyjne na terenie naszego województwa. Warto wspomnieć chociażby o Toruniu, Chełmży, Grudziądzu, Wielkim Głęboczku, Brodnicy czy Golubiu-Dobrzyniu. Chcielibyśmy za pomocą takich form turystycznych atrakcji przybliżyć nie tylko postać Mikołaja Kopernika, ale także jego dziedzictwo, pokazać bogactwo kulturowe regionu i zachęcić odwiedzających Kujawy i Pomorze do odkrywania ich na nowo – tłumaczy.
Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Większość propozycji jest bezpłatna. Na niektóre atrakcje liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły na facebookowym profilu wydarzenia TUTAJ.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.