O Koperniku z perspektywy 2473 roku. Planetarium zaprasza na premierę [wideo]
Jest rok 2473, mieszkańcy marsjańskiej bazy przygotowują się do tysiąclecia urodzin Mikołaja Kopernika. Tak zaczyna się nowy seans „Copernicus 2473” przygotowany w toruńskim Planetarium z okazji obchodzonych w tym roku 550. urodzin astronoma.
– Twórcy projektu zabierają widzów w przyszłość do bazy marsjańskiej, aby popatrzeć na Ziemię i historię, jaką stworzył toruński astronom – wyjaśnia autor projektu Jerzy Rafalski. – Opowiadamy, jak wygląda kosmos z punktu widzenia XXV wieku, oglądamy nawet planety krążące wokół gwiazdy Kopernik – bo tak jedna z gwiazd została nazwana i właśnie o tym jest ta opowieść – tłumaczy.
„Nasza opowieść nie będzie jednak tylko śmiałą wyprawą w przyszłość, ale też sentymentalną okazją do wspomnień kopernikańskich rocznic. Jak świętowano je kiedyś we Fromborku i w Toruniu? Zerknijmy z uśmiechem do starych kronik filmowych” – czytamy w opisie seansu.
Film „Copernicus 2473” w toruńskim Planetarium będzie prezentowany od piątku (17 lutego). Jest adresowany do uczniów szkół podstawowych (od klasy IV), ponadpodstawowych i do dorosłych, trwa 40 minut.
Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Zwiastun seansu można zobaczyć na kanale YouTube toruńskiego Planetarium.
Zobacz także
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.