Nazwisko Szwalbego wszędzie otwierało drzwi. Prof. Bezwiński o szefie filharmonii
- Pomyślałem, że warto od początku opisać tę historię – jak rósł Szwalbe – opowiada prof. Adam Bezwiński, który jeszcze za życia dyrektora napisał o nim książkę „Andrzej Szwalbe portret niedokończony”. 11 listopada mija 16. rocznica śmierci wielkiego dyrektora filharmonii.
Magdalena Gill: W jakich okolicznościach poznał Pan Andrzeja Szwalbego?
Prof. Adam Bezwiński: To było po jakimś koncercie w ramach festiwalu „Musica Antiqua Europae Orientalis”, w okolicach 1980 r. Podszedłem do niego i zaproponowałem, by towarzyszący festiwalowi Kongres Muzykologiczny rozszerzyć o problematykę słowianoznawczą i bizantynoznawczą. Dyrektor stanął przede mną, popatrzył i stwierdził: „Wie Pan, to jest znakomita myśl”. Od tego się zaczęło.
A jak doszło do tego, że napisał Pan o nim książkę?
- To był mój pomysł. W pewnym momencie uświadomiłem sobie, co Szwalbe znaczy dla Bydgoszczy. Wiele mu zawdzięczałem, podobnie jak moje środowisko rusycystyczno-polonistyczno-historyczne, które włączył do kongresów muzykologicznych.
Miałem świadomość jego wyjątkowości – jak wielka to i ważna dla Bydgoszczy postać i że to autorytet nie tylko w filharmonii, bo czują przed nim respekt władze partyjne, wojewódzkie czy władze miasta, zaś w Ministerstwie Kultury też ulegano jego wizjom choćby przy realizacji projektów plastycznych (gobeliny, popiersia, rzeźby, obrazy). Nazwisko Szwalbego wszędzie otwierało drzwi.
Pomyślałem, że warto od początku opisać tę historię – jak rósł Szwalbe. Postanowiłem, że to będzie dziennik ujmujący w sposób chronologiczny wszystkie wydarzenia związane z dyrektorem.
To nie był jedyny Pana tekst, zainspirowany przez dyrektora?
- Później, w ramach festiwali „Musica Antiquae” przygotowywałem teksty związane mocno ze Szwalbe, ale wyrastające z otoczenia filharmonii, także wnętrz gmachu czy Ostromecka. Dotyczyły piękna, które organizował dla nas dyrektor – m.in. analizowałem niektóre z tapiserii czy gobelinów, wiszących w gmachu, zajmowałem się też koncepcją romantyczności, posągami, rzeźbami w Ostromecku.
Trwało to wiele lat, aż do odejścia dyrektora Szwalbego z filharmonii. Później - gdy chodziłem ul. Dworcową na basen, a on już był na emeryturze, spotykałem go na spacerze. Zawsze zamieniliśmy kilka zdań.
O czym rozmawialiście?
- Na ogół o tym, co on zamierza i jak widzi tę swoją Bydgoszcz. Regularnie otrzymywałem od niego kopie listów - memoriałów rozsyłanych do władz, w których informował o swoich wielkich pomysłach – o tym też mi opowiadał. Rozpoznawaliśmy się już z daleka i uśmiechaliśmy do siebie.
Miałem bardzo dużo materiałów dotyczących Andrzeja Szwalbego, wszystkie przekazałem już do Archiwum Miejskiego w Bydgoszczy. Liczę się ze swoim z peselem, a dzieci mogą ich nie docenić i nie będą wiedziały co z nimi zrobić (...).
Prof. Adam Bezwiński – od 1988 był profesorem na UMK w Toruniu, gdzie zorganizował Instytut Filologii Słowiańskiej, wcześniej związany z UAM. Ostatnie lata to UKW, obecnie jest profesorem emerytem. Członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN. Redaktor naczelny kwartalnika PAN „Slavia Orientalis”. Autor m.in. książki „Andrzej Szwalbe portret niedokończony” wydanej przez Filharmonię Pomorską w 1996 r.
NARÓD SOBIE. 60 LAT FILHARMONII POMORSKIEJ
Filharmonia Pomorska 16 listopada 2018 świętuje 60-lecie swojego gmachu. Z tej okazji instytucja wydaje jubileuszową publikację pt. „Naród sobie”, której współautorką jest dziennikarka Polskiego Radia PiK Magdalena Gill. Fragmenty jej wywiadów prezentujemy także na antenie PR PiK oraz na naszej stronie.
Koncert z okazji 60-lecia gmachu filharmonii odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00. Wystąpią: Julia Kociuban - fortepian, Agata Szymczewska - skrzypce, Tomasz Warmijak - tenor, Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Opery Nova, pod dyrekcją Antoniego Wita. Repertuar będzie taki sam, jak podczas koncertu inaugurującego nowy gmach, który odbył się 16 listopada 1958 roku. Znajdą się w nim: Uwertura do opery „Halka” Moniuszki, Fantazja polska Paderewskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza i Harnasie Szymanowskiego.
Inne teksty z cyklu: 60 lat temu temu Bydgoszcz budowała filharmonię
Zobacz także
Te zdjęcia zamawiał dyrektor Szwalbe. Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego
2023-06-17, 20:50„Artyści Polscy. Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego z kolekcji dzieł sztuki Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy” - to tytuł niezwykłej wystawy, którą oglądać można w siedzibie Galerii… Czytaj dalej »
Andrzej Szwalbe ukochał Ostromecko. Przyszli muzycy świętowali tu jego urodziny
2023-06-07, 06:45Studenci i wykładowcy Wydziału Edukacji Muzycznej UKW uczcili 100-lecie urodzin Andrzeja Szwalbego, pierwszego dyrektora bydgoskiej filharmonii, w miejscu dla niego szczególnym - Pałacach w Ostromecku. W programie wyjazdu znalazły się… Czytaj dalej »
Młodzi instrumentaliści grają w Ostromecku. Konkurs im. Andrzeja Szwalbego
2023-05-05, 15:4822 osoby zakwalifikowane zostały do drugiego etapu wojewódzkiego konkursu dla młodych instrumentalistów „Instrumental Arts” im. Andrzeja Szwalbego. Przesłuchania odbędzie się w sobotę (6 maja). Czytaj dalej »
Laury Szwalbego i Rejewskiego przyznane! Za zasługi na niwie medycznej i muzycznej
2023-03-28, 19:00Dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii, profesor Janusz Kowalewski i jeden z najlepszych polskich pianistów młodego pokolenia Adam Kośmieja to laureaci tegorocznych Laurów - Andrzeja Szwalbego i Mariana Rejewskiego - poinformował bydgoski… Czytaj dalej »
Rok Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy: Uroczysta Msza św. w intencji dyrektora
2023-03-16, 07:15Muzyka w wykonaniu artystów Filharmonii Pomorskiej, Akademii Muzycznej i szkoły muzycznej w Bydgoszczy zabrzmi podczas Mszy św. w intencji pokoju duszy śp. Andrzeja Szwalbego. Odprawi ją biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk - w sobotę… Czytaj dalej »
Adam Kośmieja i różne oblicza minimalizmu w muzyce. Koncert w Ostromecku
2023-02-19, 09:01Rok Andrzeja Szwalbego świętowany jest nie tylko w Bydgoszczy! Część wydarzeń w setną rocznicę urodzin wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej i wielkiego wizjonera odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, tak… Czytaj dalej »
Luty
2023-02-10, 00:35W gościnnym radiowym „Salonie klasycznym” relacja z koncertowego podsumowania autorskiego projektu Filharmonii Pomorskiej pod hasłem „Orchestra4Young”. Autorką idei i realizatorką pojektu jest Beata Bobińska. Spotkaliśmy się… Czytaj dalej »
Archiwum audycji
2023-01-27, 01:54Muzykolog, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. „... dyrektor Andrzej Szwalbe sobie mnie wymyślił. Odnalazł mnie w Warszawie, no i tak to się zaczęło (...) potrzebował kogoś… Czytaj dalej »
Koncerty raz w miesiącu. Rok Szwalbego zainaugurowany w Ostromecku
2023-01-23, 17:30W ramach obchodów Roku Andrzeja Szwalbego co miesiąc będą się odbywały koncerty młodych i już znanych polskich pianistów w Pałacu Nowym w Ostromecku. Podczas pierwszego w minioną niedzielę wystąpił pianista jazzowy Łukasz O… Czytaj dalej »
Odznaczenia i urodzinowy koncert. Filharmonia świętowała 70-lecie! [zdjęcia]
2023-01-14, 12:53Muzyka wielkich polskich kompozytorów w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP oraz Jakuba Kuszlika w roli solisty zabrzmiała w piątek (13 stycznia) wieczorem w bydgoskiej filharmonii, podczas koncertu z okazji 70 lat istnienia instytucji… Czytaj dalej »
wielki dyrektor
Filharmonii Pomorskiej
skończyłby 100 lat!