Nazwisko Szwalbego wszędzie otwierało drzwi. Prof. Bezwiński o szefie filharmonii
- Pomyślałem, że warto od początku opisać tę historię – jak rósł Szwalbe – opowiada prof. Adam Bezwiński, który jeszcze za życia dyrektora napisał o nim książkę „Andrzej Szwalbe portret niedokończony”. 11 listopada mija 16. rocznica śmierci wielkiego dyrektora filharmonii.
Magdalena Gill: W jakich okolicznościach poznał Pan Andrzeja Szwalbego?
Prof. Adam Bezwiński: To było po jakimś koncercie w ramach festiwalu „Musica Antiqua Europae Orientalis”, w okolicach 1980 r. Podszedłem do niego i zaproponowałem, by towarzyszący festiwalowi Kongres Muzykologiczny rozszerzyć o problematykę słowianoznawczą i bizantynoznawczą. Dyrektor stanął przede mną, popatrzył i stwierdził: „Wie Pan, to jest znakomita myśl”. Od tego się zaczęło.
A jak doszło do tego, że napisał Pan o nim książkę?
- To był mój pomysł. W pewnym momencie uświadomiłem sobie, co Szwalbe znaczy dla Bydgoszczy. Wiele mu zawdzięczałem, podobnie jak moje środowisko rusycystyczno-polonistyczno-historyczne, które włączył do kongresów muzykologicznych.
Miałem świadomość jego wyjątkowości – jak wielka to i ważna dla Bydgoszczy postać i że to autorytet nie tylko w filharmonii, bo czują przed nim respekt władze partyjne, wojewódzkie czy władze miasta, zaś w Ministerstwie Kultury też ulegano jego wizjom choćby przy realizacji projektów plastycznych (gobeliny, popiersia, rzeźby, obrazy). Nazwisko Szwalbego wszędzie otwierało drzwi.
Pomyślałem, że warto od początku opisać tę historię – jak rósł Szwalbe. Postanowiłem, że to będzie dziennik ujmujący w sposób chronologiczny wszystkie wydarzenia związane z dyrektorem.
To nie był jedyny Pana tekst, zainspirowany przez dyrektora?
- Później, w ramach festiwali „Musica Antiquae” przygotowywałem teksty związane mocno ze Szwalbe, ale wyrastające z otoczenia filharmonii, także wnętrz gmachu czy Ostromecka. Dotyczyły piękna, które organizował dla nas dyrektor – m.in. analizowałem niektóre z tapiserii czy gobelinów, wiszących w gmachu, zajmowałem się też koncepcją romantyczności, posągami, rzeźbami w Ostromecku.
Trwało to wiele lat, aż do odejścia dyrektora Szwalbego z filharmonii. Później - gdy chodziłem ul. Dworcową na basen, a on już był na emeryturze, spotykałem go na spacerze. Zawsze zamieniliśmy kilka zdań.
O czym rozmawialiście?
- Na ogół o tym, co on zamierza i jak widzi tę swoją Bydgoszcz. Regularnie otrzymywałem od niego kopie listów - memoriałów rozsyłanych do władz, w których informował o swoich wielkich pomysłach – o tym też mi opowiadał. Rozpoznawaliśmy się już z daleka i uśmiechaliśmy do siebie.
Miałem bardzo dużo materiałów dotyczących Andrzeja Szwalbego, wszystkie przekazałem już do Archiwum Miejskiego w Bydgoszczy. Liczę się ze swoim z peselem, a dzieci mogą ich nie docenić i nie będą wiedziały co z nimi zrobić (...).
Prof. Adam Bezwiński – od 1988 był profesorem na UMK w Toruniu, gdzie zorganizował Instytut Filologii Słowiańskiej, wcześniej związany z UAM. Ostatnie lata to UKW, obecnie jest profesorem emerytem. Członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN. Redaktor naczelny kwartalnika PAN „Slavia Orientalis”. Autor m.in. książki „Andrzej Szwalbe portret niedokończony” wydanej przez Filharmonię Pomorską w 1996 r.
NARÓD SOBIE. 60 LAT FILHARMONII POMORSKIEJ
Filharmonia Pomorska 16 listopada 2018 świętuje 60-lecie swojego gmachu. Z tej okazji instytucja wydaje jubileuszową publikację pt. „Naród sobie”, której współautorką jest dziennikarka Polskiego Radia PiK Magdalena Gill. Fragmenty jej wywiadów prezentujemy także na antenie PR PiK oraz na naszej stronie.
Koncert z okazji 60-lecia gmachu filharmonii odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00. Wystąpią: Julia Kociuban - fortepian, Agata Szymczewska - skrzypce, Tomasz Warmijak - tenor, Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Opery Nova, pod dyrekcją Antoniego Wita. Repertuar będzie taki sam, jak podczas koncertu inaugurującego nowy gmach, który odbył się 16 listopada 1958 roku. Znajdą się w nim: Uwertura do opery „Halka” Moniuszki, Fantazja polska Paderewskiego, Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza i Harnasie Szymanowskiego.
Inne teksty z cyklu: 60 lat temu temu Bydgoszcz budowała filharmonię
Zobacz także
„Colas Breugnon” na smyczki i harmonijkę ustną. Krzysztof Herdzin i utwory Bairda
2023-09-24, 10:39Dzieła Tadeusza Bairda w oryginale i w opracowaniu Krzysztofa Herdzina będzie można usłyszeć w niedzielę (24 września) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
Dyrektor Filharmonii: Andrzej Szwalbe nie bał się marzyć o rzeczach wielkich [wywiad]
2023-09-23, 20:02- Andrzej Szwalbe jest dla mnie inspiracją, a jego duch towarzyszy nam na każdym etapie inwestycji Filharmonii. To był człowiek, który miał odwagę marzyć - mówi Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Trwa 61. Bydgoski Festiwal… Czytaj dalej »
Kate Liu i Chopin, Krzysztof Herdzin i dzieła Bairda. Trwa 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny
2023-09-22, 08:39„Kate Liu gra Chopina” - tak zatytułowany jest piątkowy (22 września) koncert w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W niedzielę (24 września) będzie można usłyszeć dzieła Tadeusza Bairda w opracowaniu Krzysztofa Herdzina. Czytaj dalej »
Muzyka sakralna z całego świata. Chór Męski Świętego Efrema w Filharmonii
2023-09-20, 11:18Jeden z najbardziej popularnych zespołów wokalnych na Węgrzech - Chór Męski Świętego Efrema - wystąpi w środę (20 września) na 61. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
Muzyka Azerbejdżanu, chińskie cytry, Penderecki i Herdzin. 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny [program]
2023-09-13, 08:40„Kontrasty - Andrzej Szwalbe i Jego Dzieło” - takie jest hasło tegorocznego 61. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, który w piątek (15 września) rozpocznie się w Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »
„Bydgoszcz - miasto skazane na wielkość". Gawęda z okazji obchodów roku Andrzeja Szwalbego
2023-09-06, 16:52Rok 2023 to dla bydgoszczan rok Andrzeja Szwalbego. Dodatkowo świętujemy setną rocznicę urodzin honorowego obywatela naszego miasta, budowniczego potęgi muzycznej Bydgoszczy. Z tej okazji, w czwartek (7 września) w BCOPW przy ul. Gdańskiej… Czytaj dalej »
Maciej Puto: Rozbudowana filharmonia będzie dopełnieniem tego, co stworzył Szwalbe [Rozmowa dnia]
2023-08-25, 09:47Za trzy tygodnie, 15 września, rozpocznie się 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny - Kontrasty. To jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie. Tegoroczny odbywa się pod hasłem: „Andrzej Szwalbe i jego dzieło” - upamiętnia w ten… Czytaj dalej »
Konkurs na mural. Andrzej Szwalbe ma zostać uwieczniony na ścianie vis a vis dworca PKP
2023-08-17, 15:30Miasto Bydgoszcz ogłasza konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu upamiętniającego Andrzeja Szwalbego - honorowego obywatela Bydgoszczy, w rocznicę jego setnych urodzin. Oryginalna grafika ozdobi szczytową ścianę kamienicy przy… Czytaj dalej »
Filharmonia Pomorska wróciła z wakacji! Zaprasza na koncerty plenerowe i festiwal
2023-08-15, 16:0061. Bydgoski Festiwal Muzyczny - Kontrasty startuje w Filharmonii Pomorskiej za miesiąc. Przez trzy tygodnie będzie różnorodnie i zaskakująco. W tym roku myśl przewodnia festiwalu brzmi tak: „Andrzej Szwalbe i jego dzieło'. Czekając… Czytaj dalej »
Andrzej Szwalbe na drzewie. Spacer po parku w podbydgoskim Ostromecku [zdjęcia]
2023-07-30, 18:06Dwa pałace i 38-hektarowy park podziwiać można w podbydgoskim Ostromecku. W wakacje warto zaplanować taką wycieczkę. Czytaj dalej »
wielki dyrektor
Filharmonii Pomorskiej
skończyłby 100 lat!