Zanim Szwalbe zbudował filharmonię. O muzycznej historii Bydgoszczy w KPCK
„Spotkanie z Historią u Hoffmana” zaplanowano w czwartek (23 listopada) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zatytułowane będzie „Zanim Szwalbe zbudował filharmonię. Z muzycznych tradycji Bydgoszczy”.
- Bydgoszcz w XIX i pierwszej połowie XX wieku nie była pustynią kulturalną. Zagłębiając
się w dzieje miasta tamtego czasu, odnotowujemy wiele rozmaitych przejawów życia muzycznego – przypomina KPCK. - Jego obraz świadczy o stałej obecności muzyki w mieście oraz jej niebagatelnym znaczeniu dla jego mieszkańców.
Prelekcja ma być okazją do naszkicowania różnych zjawisk muzycznych, które zaistniały w Bydgoszczy w czasach zaboru pruskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Należą do nich m.in. miejsca odbywania się występów muzyczny i koncertów, sylwetki artystów, orkiestr i chórów – zarówno lokalnych, jak i występujących w mieście gościnnie, a także zagadnienia związane z kompozytorami, których utwory wykonywano oraz lokalnymi szkołami muzycznymi i wytwórniami instrumentów. - W efekcie stworzony zostanie wszechstronny obraz zjawisk związanych z muzyką, które obecne były w Bydgoszczy zanim pałeczkę kreatora życia muzycznego podjął Andrzej Szwalbe – czytamy w zapowiedziach.
Prelekcję wygłosi Bogna Derkowska-Kostkowska - historyk sztuki z Pracowni Dziedzictwa kulturowego KPCK. Początek w czwartek (23 listopada) o godz. 18.00 w Salonie Hoffman KPCK (pl. Kościeleckich 6) w Bydgoszczy.
Zobacz także
Jego dziełem jest Bydgoszcz – stolica muzyki. Inauguracja Roku Andrzeja Szwalbego
2023-01-13, 14:00Gdyby nie Andrzej Szwalbe, Bydgoszcz nie miałaby nie tylko Filharmonii, ale także Opery, Akademii Muzycznej czy Galerii Miejskiej bwa. W tym roku wielki dyrektor FP i honorowy obywatel Bydgoszczy skończyłby 100 lat! Czytaj dalej »
Laureat Konkursu Chopinowskiego? Ciągle nie do końca w to wierzę [wywiad]
2023-01-13, 10:22- W gmachu Filharmonii Pomorskiej pierwszy raz występowałem z orkiestrą, a decyzja o studiowaniu w Bydgoszczy była jedną z najlepszych w moim życiu - wspomina Jakub Kuszlik, laureat IV Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym… Czytaj dalej »
Wkrótce 100. urodziny Szwalbego. Bydgoszcz będzie świętować cały rok! [kalendarz wydarzeń]
2023-01-10, 16:53Pierwszego dyrektora i budowniczego Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy ma upamiętniać poświęcony mu Rok. Na obchody złożą m.in. koncerty, filmy, wykłady, happeningi - wszystko, by promować postać Andrzeja Szwalbego i jego zasługi… Czytaj dalej »
O Andrzeju Szwalbe na Wyspie Młyńskiej. Krystyna Starczak-Kozłowska promowała książkę
2019-08-19, 20:51Z Krystyną Starczak-Kozłowską, autorką książki „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe” można było spotkać się w poniedziałek (19 sierpnia) w bydgoskiej Karczmie Młyńskiej. Czytaj dalej »
Pokochał Bydgoszcz i Filharmonię. Promocja niezwykłej książki o Andrzeju Szwalbe
2019-04-26, 13:09- Szwalbe był najwybitniejszą osobowością, jaką spotkałam w mojej pracy pisarskiej - mówi Krystyna Starczak-Kozłowska. O powstawaniu swojej książki „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe” opowiadała w podbydgoskiej… Czytaj dalej »
60 rozmów z Andrzejem Szwalbe. Spotkanie z autorką wyjątkowej książki
2019-04-20, 08:10Spotkaliśmy się z Andrzejem Szwalbe ponad 60 razy. Przychodziłam do niego w każdy czwartek, przez ponad rok - opowiadała Krystyna Starczak-Kozłowska, autorka książki „Życie na przełomie”. Z autorką będzie można spotkać się… Czytaj dalej »
Muzyka dawna w hołdzie Szwalbemu. Gra zespół Ensemble Inégalité
2018-11-29, 07:02Musica Antiqua Collegium Bydgostiensis w hołdzie Andrzejowi Szwalbemu - tak zatytułowany jest festiwal, którego finałowy koncert odbędzie się w najbliższą sobotę (1 grudnia) w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
60 lat bydgoskiej filharmonii
2018-11-19, 14:36Choć to poważna instytucja, nie znaczy że zawsze jest tam poważnie. Pracownicy bydgoskiej filharmonii potrafią przytaczać dziesiątki zabawnych historii z przeszłości, dotyczących swojej pracy, instytucji, artystów czy dyrektora… Czytaj dalej »
60 lat bydgoskiej filharmonii
2018-11-16, 13:01- To nie była łatwa budowa. Trzeba było opanować „bielawską kurzawkę”, a potem nagle PRL-owskie władze zażądały, żeby filharmonia stała pod innym kątem, bo za bardzo widać w tle bazylikę - opowiada Krystyna Starczak-Kozłowska… Czytaj dalej »
60 lat bydgoskiej filharmonii
2018-11-14, 14:38- Łazienki własnej nie mieliśmy. Trzeba było schodzić na parter do wspólnej, przeznaczonej również dla muzyków. Jak był koncert, to były dodatkowe trudności, bo przecież do filharmonii przychodzili rozmaici ludzie - opowiada Stanisław… Czytaj dalej »
wielki dyrektor
Filharmonii Pomorskiej
skończyłby 100 lat!