100. rocznica urodzin kreatora bydgoskiej kultury
Archiwum audycji
To wyjątkowe Zwierzenia, w których zabrzmiały fragmenty audycji zawierających rozmowy z artystami, których już z nami nie ma albo wspomnienia nieżyjących ikon polskiej muzyki.
Na pomorsko-kujawskiej antenie ponownie usłyszeli Państwo:
- ostatnią rozmowę z Janem Ptaszynem Wróblewskim nagraną dokładnie rok temu - 1 listopada 2023 roku.
- Marcin Styczeń wspominał Ernesta Brylla
- Gina Komasa opowiadała o współpracy z Czesławem Niemenem
- Maria Szabłowska o Irenie Jarockiej
- Katarzyna Wodecka-Stubbs o ojcu
- Wojciech Kwapisz o nieżyjącym fenomenalnym pianiście, który zginął, nie mając 30 lat, a o którym powstał film fabularny - Mieczysławie Koszu.
Do wysłuchania audycji pełnej wspomnień zaprasza Magda Jasińska.
Wiolonczelista, kompozytor, człowiek - instytucja, aranżer, wydał kolejną płytę „Cellotapes”.
„...cellotapes to taśma klejąca po angielsku i to jest taka idea, która spina te utwory w jedną całość, ale też głównym założeniem tego albumu były utwory na wiolonczelę i taśmę. Brzmi to tajemniczo, ale określenie pochodzi z drugiej połowy XX wieku kiedy utwory na wiolonczelę i elektronikę tak się nazywały, ponieważ tej wiolonczeli grającej na żywo towarzyszyła warstwa elektroniczna, odtwarzana z taśmy magnetofonowej. Czyli utwór na wiolonczelę i warstwę elektroniczną, którą odtwarza reżyser dźwięku....”
Niedziela, 27 października 2024 o godz. 17:05 Czytaj dalej »
Muzyk jazzowy, perkusista, właściciel klubu jazzowego, pomysłodawca i szef Eljazz Big-bandu i dyrektor Bydgoszcz Jazz Festival..
„...moim marzeniem jest to, żeby nic się nie zmieniło, żeby to trwało jak najdłużej. A przede wszystkim, żeby zdrowie dopisywało. Dzisiaj to jest dla mnie najważniejsze, bo nie tylko muzyką się interesuje. Muzyka jest rzeczywiście bardzo ważna, ale ważne, żeby w rodzinie wszystko grało, żebym mógł jeszcze pasjonować się sportem, bo gram w piłkę siatkową, koszykówkę, jeżdżę praktycznie cały czas rowerem, to jest dla mnie bardzo ważne, żeby utrzymywać dobrą kondycję...”
Piątek, 18 października 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Wokalistka, która chwali się kolejnym singlem. Tym razem piosenka pt. „Listek” do poezji Adama Asnyka.
„...zdecydowałam się w życiu na to, żeby inwestować w swoją twórczość, żeby być wolną, żeby być wolnym człowiekiem, nie musieć się dopasowywać i układać, tylko żeby rzeczywiście mieć wolność wyboru, wolność twórczą. To wynika z mojego charakteru, że ja nie lubię w ogóle ograniczeń. Od dziecka nie lubiłam tego jak ktoś mówił mi, że czegoś nie mogę, to właśnie ja udowodniałam, że mogę. Mam taki charakter, nie wiem czy to dobre, czy nie, ale taka jestem...”
Piątek, 11 października 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Wokalista zespołu Bibobit, który wystąpił z programem „Bibobit/Osiecka” w ramach 62. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
„...skończyłem jedną szkołę - Wydział jazzu i studium piosenkarskie. Powołałem kilka zespołów do życia i tam uczyłem się, jak pracuje się w zespole, kiedy masz żywych muzyków, a nie tylko zespół wokalny. Uczyłem się też kompozycji, pisania tekstów, takiej produkcji muzycznej, bo nie ukrywam, że zafascynowało mnie pisanie piosenek. To był taki totalny punkt zwrotny w moim życiu, kiedy podobało mi się to, że z niczego może powstać coś, co będzie już do końca życia i co może oddziaływać nie tylko na mnie, ale też na innych ludzi...”
Piątek, 4 października 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, kompozytor i autor tekstów, założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa, przez wiele prowadził audycje radiowe. Przed kilkoma dniami ukazała się jego i Mariusza Szalbierza książka pt. „Bluesowy alfabet”.
„... była taka harmonijka Echo Super Vamper, to bardzo kosztowny model harmonijki. Ja taki model miałem i to był pretekst, aby opowiedzieć o harmonijce, o modelach, ale to już bardzo poważna rozmowa i ci, którzy interesują się harmonijką, albo może nie wiedzą nic z kolei, mogą być zdziwieni, jaką ten instrument ma ciekawą historię (...) Ja nie jestem melancholijny i ta książka mimo, że podsumowuje sporą część mojego życia, to na pewno nie skłania do refleksji smutnych, tylko powiedziałbym, że to jest kolejny słupek na mojej drodze, a tych słupków, mam nadzieję, będzie jeszcze wiele...”
Sobota, 28 września 2024 o godz. 17:05 Czytaj dalej »
Muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki, który proponuje porywającą, muzyczno-poetycką opowieść o mitycznych, tatrzańskich skarbach. Jego rodzinny zespół z Białego Dunajca gra i śpiewa - wirtuozersko łącząc tradycję i nowoczesność .
„...Kiedyś nazwałem te swoje utwory „nową muzyką góralską”, ale właśnie one nie są w opozycji do tej starej muzyki tradycyjnej, tylko są jej kontynuacją, inspirowaną różnymi gatunkami, różnymi stylami, choćby naszym wspólnym muzykowanie z Jamajczykami (...) zespół Trebunie Tutki już specjalizuje się w tej muzyce inspirowanej i tak robimy od 30 lat. W tym roku mamy takie małe święto, jubileusz, ale to też taki czas, żeby z jednej strony podsumować to wszystko co było, a z drugiej postawić jakieś nowe punkty i wyznaczyć początek drogi dalszego rozwoju nowej muzyki góralskiej (...) młodzież, która jest zachwycona elektroniką, tymi bitami i ciężkimi brzmieniami, potrafi docenić ten element etniczny, usłyszeć piękno tego śpiewu chóralnego i dostrzec, że skrzypce mają też ładny dźwięk, albo fujary, trombity i kozy i to jest naprawdę myślę nasz wkład w jakiejś postrzeganie muzyki etnicznej, nie tylko góralskiej...”
Piątek, 20 września 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Na co dzień prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy opowiada o swojej „przygodzie życia” i pasji, czyli o tym czym zajmował się „po godzinach” przez pięć lat.
„...w momencie, kiedy album poszedł do ludzi, niejako w rewanżu za te zdjęcia, cały czas przeżywam niesamowite, radosne chwile. To jest przygoda życia, która porusza. Też zostałem namówiony, żeby pokazać ten album w Bydgoszczy. Zgodziłem się z ogromną obawą, bo wiedziałem, że przyjdą osoby, które są fachowcami w tej dziedzinie, bałem się jak mnie ocenią. Oceny były pozytywne (...) to nie jest książka historyczna, aczkolwiek starałem się zachować prawdę historyczną, przez takie opisanie ludzkich dziejów. Ta książka jest bardziej przystępna i pozwala bardzo szybko znaleźć tę relację emocjonalną między zdjęciem, a historią kogoś z rodziny, czy sytuacją, którą kojarzę. To pozwala szybko te relacje wytworzyć...”
Piątek, 13 września 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Nowy Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dotychczasowy dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej.
„...przychodzi czas, gdzie potrzebna jest zmiana i nie przywiązywanie się na całe życie do wszystkiego (...) Nie boję się zmian i z tym przesłaniem też szedłem do wyborów, że pewne elementy życia uniwersyteckiego wymagają zmian i ja to chcę zrobić. Mówiłem o tym otwarcie (...) jestem przygotowany na 4 lata, taki mam plan. A z drugiej strony wiadomo i to tak przeważnie bywa, że jeżeli pewne procesy się rozpoczną, to może się tak zdarzyć, że ta jedna kadencja rektora będzie za krótka i wtedy, jak społeczność dwie kadencje, ale to zależy od wielu czynników.”
Piątek, 6 września 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
„Tobie i mnie” - nowy singiel Damana Ukeje - nieprzypadkowo ukazuje się na początku lata. Wokalista zaklął w tej piosence wszystkie dobre emocje, które budzi w nas pora roku, gdy noce są krótkie, dni długie i nikt nie narzeka na brak Słońca.
„...płyta będzie oczywiście w jakiś sposób liryczna. Na pewno główną myślą, która nam tutaj przyświecała, to klasyczne podejście do kompozycji. To nie będzie płyta, która będzie jak tu powiedzieć – superprodukcją. To nie ja. Jestem jednak tak nacechowany troszeczkę po ludzku, więc szukam żywych instrumentów i na nich się opiera ten materiał (...} Ja nie nagrywam niczego, jeżeli nie mam nic ważniejszego do powiedzenia sam przed sobą. A tutaj, przez te lata się zebrało parę rzeczy, które chciałem opowiedzieć...”
Piątek, 30 sierpnia 2024 o godz. 20:05 Czytaj dalej »
Zobacz także
2024-09-06, 16:20
Bydgoski Klub Frondy zaprasza na spotkanie z panią Krystyną Starczak-Kozłowską, autorką książki: „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe”. O historii powstania tego niezwykłego wydawnictwa będzie można posłuchać… Czytaj dalej »
2024-01-15, 21:05
185 imprez - wystawy, koncerty, konkursy, debaty i rejs - to wszystko odbyło się w ramach roku Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy i okolicach. Wydarzenia z okazji 100. rocznicy urodzin pomysłodawcy wielu wydarzeń muzycznych podsumowano w… Czytaj dalej »
2023-12-17, 13:59
„Fragmenty” to tytuł filmu dokumentalnego na temat kolekcji współczesnego malarstwa zapoczątkowanej przez Andrzeja Szwalbego, twórcę bydgoskiej filharmonii. Premiera produkcji w poniedziałek (18 grudnia) w Miejskim Centrum Kultury… Czytaj dalej »
2023-12-10, 15:02
- Rzeźby, których gromadzenie zapoczątkował dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe miały ubogacać wnętrza gmachu i opowiadać o tych, którzy tworzą muzykę - opowiada dr Agnieszka Wysocka, współautorka albumu „Rzeźba… Czytaj dalej »
2023-11-21, 14:37
„Spotkanie z Historią u Hoffmana” zaplanowano w czwartek (23 listopada) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zatytułowane będzie „Zanim Szwalbe zbudował filharmonię. Z muzycznych tradycji Bydgoszczy”. Czytaj dalej »
2023-11-05, 14:14
Orkiestra Musica Antiqua im. Andrzeja Szwalbego powstaje w Bydgoszczy. Koncert inaugurujący jej działalność zaplanowano w niedzielę (5 listopada). Czytaj dalej »
2023-10-26, 14:13
Escape room poświęcony Andrzejowi Szwalbemu powstał w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Jego celem jest nauka poprzez zabawę i zachęcenie nauczycieli, by budowali podobne w szkołach, dla swoich uczniów. Czytaj dalej »
2023-10-24, 11:13
- Najpierw wyrzeźbiłem portret dyrektora Andrzeja Szwalbego, a potem - z jego inicjatywy - Czesława Miłosza. Nie spodziewałem się, że noblista poprosi mnie o portret swojej żony Carol, zaledwie kilka miesięcy po jej śmierci - opowiada… Czytaj dalej »
2023-10-22, 12:16
W wyjątkowym albumie „Rzeźba - z kolekcji Filharmonii Pomorskiej' skatalogowano wszystkie dzieła rzeźbiarskie, które należą do bydgoskiej instytucji. Wydawnictwo miało swoją premierę w miniony piątek w FP. Czytaj dalej »
2023-10-19, 10:38
„W hołdzie Andrzejowi Szwalbemu” - to tytuł koncertu, który w piątek (20 października) usłyszą melomani w Filharmonii Pomorskiej. Pod batutą światowej sławy dyrygenta Antoniego Wita połączą siły dwie orkiestry: symfoniczna… Czytaj dalej »