Komorowski i Sikorski spotkają się z szefem MSZ Turcji
Prezydent Bronisław Komorowski i szef MSZ Radosław Sikorski spotkają się w przyszłym tygodniu - przy okazji narady polskich ambasadorów - z ministrem spraw zagranicznych Turcji Ahmetem Davutoglu. Jednym z tematów rozmów będzie prawdopodobnie kwestia przystąpienia Turcji do UE.
Zastępca szefa biura prasowego MSZ Rafał Sobczak poinformował PAP, że szef tureckiego MSZ weźmie udział w corocznej naradzie polskich ambasadorów, która rozpoczyna się w poniedziałek. Narada potrwa 5 dni, weźmie w niej udział ponad 100 szefów polskich ambasad i konsulów generalnych reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach oraz przy organizacjach międzynarodowych.
Spotkanie ma dotyczyć m.in. założeń polskiej polityki zagranicznej na lata 2013-2014, sytuacji w UE i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z głównych tematów narady ambasadorów rozmów ma być też kwestia promocji polskich przedsiębiorstw na świecie.
Gośćmi narady - oprócz Davutoglu - będą prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves oraz Sztefan Fuele, komisarz UE ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa.
Dyplomaci spotkają się także z prezydentem Komorowskim, z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz ministrem środowiska Marcinem Korolcem.
Komorowski spotka się z szefem tureckiego MSZ we wtorek o godz. 8 w Belwederze.
Jednym z tematów rozmów polskich polityków z tureckim gościem będzie z pewnością kwestia przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Według hiszpańskiego Instytutu Perspektyw Międzynarodowych przystąpienie Turcji do UE zdecydowanie popierają prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Polski, Portugalii, Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Przeciwne wejściu Turcji do Unii Europejskiej są Austria, Finlandia, Holandia, Niemcy i Włochy. W niektórych krajach sprzeciw wobec wejścia Turcji do UE jest powszechny i wyraża stanowisko zarówno instytucji, jak i obywateli. Jest to przypadek Austrii, Finlandii i Holandii.
W raporcie podkreśla się, że Turcja zmuszona jest borykać się z wszystkimi problemami, jakie dotyczą Bliskiego Wschodu: z problemem kurdyjskim oraz problemami terroryzmu uprawianego przez fundamentalistów; napięciami, jakie rodzi konflikt świeckiej i religijnej koncepcji państwa, militaryzm i rewolta mas społecznych, wpisująca się w Arabską Wiosnę. (PAP)