Plany prezydenta: obchody 25-lecia samorządności, wizyta w Kijowie i kodeks wyborczy

2015-01-03, 11:02  Polska Agencja Prasowa

Obchody 25-lecia polskiej samorządności, wizyty krajowe, nowe inicjatywy ustawodawcze, w tym zmiany w kodeksie wyborczym - to zaplanowane działania prezydenta Bronisława Komorowskiego w I półroczu 2015 roku. W ramach aktywności zagranicznej prezydent wiosną ma udać się do Kijowa.

W tym roku upływa 5-letnia kadencja Komorowskiego na urzędzie prezydenta. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie zarządza marszałek Sejmu; pierwsza tura może odbyć się: 3, 10 lub 17 maja. Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński pytany przez PAP, kiedy prezydent poinformuje, czy będzie się ubiegał o reelekcję, odparł, że najpierw Radosław Sikorski musi ogłosić termin wyborów. "Jak będzie ustalony termin, to pan prezydent poinformuje o swojej deklaracji i dalszych działaniach w kontekście wyborczym" - dodał.

Dziekoński zaznaczył, że dla prezydenta w 2015 roku bardzo istotne będą obchody 25-lecia polskiego samorządu. Uroczystości zaplanowano m.in. w marcu.

W styczniu 1990 roku premier Tadeusz Mazowiecki ogłosił zamiar przeprowadzenia nowych wyborów do rad gmin. Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych w styczniu 1990 roku, Sejm kontraktowy uchwalił je w marcu. Na ich podstawie wprowadzono w ponad dwóch tysiącach gmin prawdziwy samorząd. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. 27 maja 1990 roku przeprowadzono do tych rad gmin wybory - pierwsze całkowicie wolne po 1989 roku.

"W 1990 roku powstała wielość i różnorodność samorządu, która do dziś jest szczególną wartością. Samorząd jest istotnym składnikiem, gwarantem stabilności politycznej Polski" - podkreślił Dziekoński. Jak poinformował, marcowe uroczystości będą podzielone na dwie części. "5,6 marca odbędzie się Kongres Samorządowy w Poznaniu, a 9 marca obchody w Pałacu Prezydenckim, podczas których pan prezydent chciałby uhonorować osoby, które do tej rewolucji samorządowej się przyczyniły. Proszę pamiętać, że to byli tacy cisi bohaterowie" - zaznaczył prezydencki minister.

Dziekoński powiedział, że Komorowski - podobnie jak w ubiegłym roku - zamierza kontynuować wizyty w całym kraju; w 2014 roku odwiedził blisko 80 miejscowości. "Szczególnie w roku samorządu warto podkreślić działania i aktywności samorządów, które tworzą dobre warunki rozwoju gospodarczego. Mamy bardzo wiele społeczności, gdzie rozwój jest stymulowany i wspierany przez władze samorządowe. Pan prezydent chciałby te miejsca w sposób szczególny zauważyć" - zaznaczył.

Prezydencki minister przypomniał, że posłowie zajmą się w tym roku zgłoszonymi przez prezydenta inicjatywami proobywatelskimi, obejmującymi m.in.: nowelizację ordynacji podatkowej, wprowadzającą zasadę in dubio pro tributario, według której wątpliwości odnoszące się do przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika oraz nowelizację ustawy o stowarzyszeniach, która ma ułatwić ich funkcjonowanie i powstawanie.

Dziekoński poinformował w rozmowie z PAP, że w przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym, zakładający m.in. kadencyjność PKW. Prezydencka propozycja, oprócz 9-letniej kadencyjności Państwowej Komisji Wyborczej, mówi m.in. o wzmocnieniu roli szefa PKW, szczególnie poprzez skuteczniejszy nadzór na Krajowym Biurem Wyborczym oraz wprowadzeniu zasady klasyfikowania głosów nieważnych, tak, żeby było wiadomo, czy były one puste czy błędnie oznaczone. Inicjatywa ta powstała po listopadowych wyborach samorządowych, kiedy po I turze wystąpiły z powodu systemu informatycznego kłopoty z podaniem do publicznej wiadomości wyników głosowania.

Dziekoński przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta opracowana została także i skierowana w grudniu 2014 r. do konsultacji społecznych nowelizacja Kodeksu pracy (tzw. ustawa rodzinna), której celem jest wprowadzenie rozwiązań sprzyjających łączeniu życia zawodowego i rodzinnego.

Minister dodał, że do Sejmu został już też wniesiony m.in. tzw. projekt ustawy krajobrazowej, która ma zwiększyć uprawnienia samorządów w kształtowaniu ładu przestrzennego. Reguluje ona takie sprawy jak: umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej, przeprowadzanie audytu krajobrazowego, czy weryfikacja istniejących parków krajobrazowych i innych stref dotąd chronionych.

Minister poinformował, że w 2015 roku będą także organizowane Fora Debaty Publicznej z udziałem prezydenta. Dodał, że spotkania być może uda się uwieńczyć propozycją legislacyjną dot. kwestii wykorzystania potencjału rozwojowego obszarów wiejskich, gdzie mieszka ok. 42 proc. mieszkańców Polski, a liczba ta - jak zaznaczył - co roku rośnie. "W dyskusji eksperckiej i na Forum Debaty Publicznej chcielibyśmy pokazać, co można zrobić, aby ten ukryty potencjał w sposób bardziej aktywny pomógł w zaistnieniu rozwoju gospodarczego" - wyjaśnił.

Dziekoński podkreślił też, że dla prezydenta bardzo ważną dziedziną jest bezpieczeństwo. Komorowski zatwierdził Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP oraz zaproponował podwyższenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB, które powinny zacząć obowiązywać od 2016 roku.

Szef BBN prof. Stanisław Koziej we wcześniejszej rozmowie z PAP zauważył, że w przyjętej w br. nowej strategii bezpieczeństwa narodowego RP "zostały skonkretyzowane zapisy pewnej filozofii, którą nazwaliśmy doktryną Komorowskiego – przeniesienia głównego wysiłku z misji zewnętrznych na rzecz skoncentrowania się na zadaniach związanych z obroną kraju". Do najważniejszych zadań na nadchodzący rok szef BBN zaliczył przygotowanie dyrektywy obronnej będącej uszczegółowieniem strategii. "Doktryna dotyczy już konkretnych działań, pieniędzy, ludzi, struktur. To bardzo konkretny, szczegółowy, tajny plan działania państwa na wypadek wojny" – powiedział.

"To, co najpilniejsze do zrobienia, zostało ujęte w planie wzmocnienia bezpieczeństwa kraju - inicjatywie prezydenta podjętej przez rząd" – przypomniał. Wśród tych zadań wymienił zwiększenie nakładów na siły zbrojne do 2 proc. PKB. Do zadań na rok 2015 szef BBN zaliczył przyjęcie ustawy o systemie kierowania obroną państwa w czasie wojny i przeprowadzenie ćwiczenia "Kraj 2015", które ma przetestować system kierowania państwem w warunkach kryzysu. Jeśli chodzi o forum europejskie, zadaniem jest - w opinii Kozieja - uruchomienie podczas szczytu dotyczącego wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony prac nad nową koncepcją strategiczną UE.

W ramach działalności zagranicznej ważny będzie wyjazd Komorowskiego do Kijowa, który zapowiedział sam prezydent w Sejmie w trakcie wizyty prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. W obecności ukraińskiego prezydenta Komorowski podpisał 17 grudnia ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina.

Ponadto jak podaje Kancelaria Prezydenta, Komorowski od 1 stycznia do 20 grudnia 2014 roku ratyfikował 42 umowy międzynarodowe; zwołał 6 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego; 1 posiedzenie Rady Gabinetowej; złożył 22 wizyty zagraniczne; przyjął 44 osobistości – głowy obcych państw i szefów rządów, którzy składali wizyty w Polsce oraz mianował 37 ambasadorów RP.

Prezydent ponadto nadał 8 Orderów Orła Białego, 6 Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski, 10 Krzyży Komandorskich z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; 980 osobom tytuł naukowy profesora; wręczył 467 osobom nominacje na stanowisko sędziego; nadał ponad 2,5 tys. cudzoziemcom obywatelstwo polskie; udzielił 560 Honorowych Patronatów; brał udział w 14 spotkaniach Forum Debaty Publicznej oraz otworzył Pałac Prezydencki dla 26 330 osób zwiedzających.

6 sierpnia 2010 r. Bronisław Komorowski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. W II turze wyborów 4 lipca 2010 roku pokonał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; uzyskał 53,01 proc. głosów, a jego rywal - 46,99 proc. W dniu wyboru na prezydenta Komorowski pełnił obowiązki głowy państwa, które objął po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej, był też marszałkiem Sejmu. (PAP)

Kraj i świat

Europoseł Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. działań obecnego zarządu Orlenu

Europoseł Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. działań obecnego zarządu Orlenu

2024-12-23, 20:54
MON wyda 17 miliardów złotych na dozbrojenie armii. Ogłoszono podpisane umowy

MON wyda 17 miliardów złotych na dozbrojenie armii. Ogłoszono podpisane umowy

2024-12-23, 19:12
Orlen pozwał byłych członków zarządu. Mieli robić prywatne zakupy za pieniądze firmy

Orlen pozwał byłych członków zarządu. Mieli robić prywatne zakupy za pieniądze firmy

2024-12-23, 13:43
RPO: Ksiądz Michał O. nie był torturowany, ale doszło do niehumanitarnego traktowania

RPO: Ksiądz Michał O. nie był torturowany, ale doszło do niehumanitarnego traktowania

2024-12-23, 11:02
Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz

2024-12-22, 13:33
Niemcy: Ofiary śmiertelne ataku w Magdeburgu to 9-letnie dziecko i cztery kobiety

Niemcy: Ofiary śmiertelne ataku w Magdeburgu to 9-letnie dziecko i cztery kobiety

2024-12-22, 11:31
Niemieckie media o sprawcy masakry na jarmarku: Lekarz psychiatra, pracuje w szpitalu - AKTUALIZACJA [zdjęcia]

Niemieckie media o sprawcy masakry na jarmarku: Lekarz psychiatra, pracuje w szpitalu - AKTUALIZACJA [zdjęcia]

2024-12-21, 09:11
Bild: 11 osób zginęło w Magdeburgu. Kierowca wjechał w tłum ludzi na jarmarku. Władze: to był atak

„Bild”: 11 osób zginęło w Magdeburgu. Kierowca wjechał w tłum ludzi na jarmarku. Władze: „to był atak”

2024-12-20, 20:58
Chorwacja: Nożownik w szkole ranił pięcioro dzieci i nauczycielkę, nie żyje siedmiolatka

Chorwacja: Nożownik w szkole ranił pięcioro dzieci i nauczycielkę, nie żyje siedmiolatka

2024-12-20, 12:40
Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Ambasador Węgier otrzymał protest strony polskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Ambasador Węgier otrzymał protest strony polskiej

2024-12-20, 12:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę