Parlament Europejski 8. kadencji rozpoczął obrady; wybory przewodniczącego
Pierwsza sesja wybranego w maju Parlamentu Europejskiego ósmej kadencji rozpoczęła się we wtorek rano w Strasburgu. Pierwszy punkt w porządku obrad to wybór nowego przewodniczącego; ma nim zostać ponownie Martin Schulz.
Inauguracyjnej sesji przewodniczy pełniący obowiązki przewodniczącego włoski eurodeputowany Gianni Pitella. Tuż przed otwarciem obrad nowego europarlamentu muzycy Orkiestry Filharmonii Strasburga odegrali na sali plenarnej hymn UE - "Odę do Radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.
Następnie rozpoczęły się kilkuminutowe prezentacje kandydatów na nowego szefa PE. O stanowisko to stara się czworo kandydatów: niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, austriacka Zielona Ulrike Lunacek, brytyjski konserwatysta Sajjad Karim oraz hiszpański polityk lewicowej partii Podemos Pablo Iglesias, wystawiony przez frakcję Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.
Wybory będą tajne, ale wynik jest w zasadzie przesądzony: wygra Martin Schulz, który był szefem PE przez minione 2,5 roku (do 18 czerwca) w zakończonej kadencji. Największe frakcje w PE: centroprawicowa Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci uzgodnili, że przez pierwszą połowę pięcioletniej kadencji szefem PE będzie socjaldemokrata, zaś w styczniu 2017 zastąpi go europoseł EPL.
Przewodniczący PE jest wybierany bezwzględną większością głosów, czyli musi uzyskać co najmniej 50 procent i jeden głos.
Po południu wybranych zostanie czternastu wiceprzewodniczących PE. Jednym z kandydatów jest europoseł PiS Ryszard Czarnecki, reprezentujący frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. (PAP)