Zdaniem NATO, Rosja może osiągnąć cele inwazji w ciągu 3-5 dni
Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział w środę, że Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji. W jego ocenie Rosjanie potrzebują od trzech do pięciu dni, aby osiągnąć na Ukrainie swoje cele.
Amerykański generał określił obecną sytuację na wschodniej granicy Ukrainy jako "niesłychanie niepokojącą". Podkreślił, że NATO zarejestrowało tam w ciągu nocy małe ruchy wojsk rosyjskich, jednak nie można ich ocenić jako zapowiadanego przez Moskwę wycofywania jednostek z przygranicznych regionów.
NATO szacuje, że na granicy Ukrainy i Rosji stacjonuje około 40 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Sojusz uważa, że siły te stanowią realne zagrożenie dla wschodnich i południowych regionów Ukrainy.
"To są bardzo liczne, bardzo sprawne i gotowe siły" - ocenia dowódca sił NATO w Europie. Podkreślił, że z wojskowego punktu widzenia zgromadzone wojska rosyjskie są gotowe do inwazji.
"Oceniamy, że są (wojska) gotowe do ataku i myślimy, że mogą osiągnąć swoje cele w ciągu trzech do pięciu dni" - powiedział Breedlove.
Przewidując potencjalne kierunki rosyjskiego ataku generał zwrócił uwagę na południe Ukrainy. Zdobywając tereny aż do Odessy Moskwa stworzyłaby lądowy korytarz na Krym i otwierałaby możliwość połączenia Naddniestrza z Rosją. Dowódca sił NATO powiedział, że celem ataku może też być wschód kraju.
Generał Breedlove do 15 kwietnia ma przygotować plan, który zakłada wzmocnienie sił NATO w Europie Środkowej i Wschodniej. Dotyczyć ma to wszystkich rodzajów sił zbrojnych - podkreślił dowódca sojuszu w wywiadzie dla agencji Reutera.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen mówił o tym we wtorek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu. Podkreślił, że władze wojskowe NATO mają zaproponować "dodatkowe działania" służące wzmocnieniu kolektywnej obrony i zdolności odstraszania. Za opracowanie tych planów ma odpowiadać generał Breedlove.
"Musimy się upewnić, że mamy aktualne plany wojskowe (na wypadek zagrożenia - PAP), zwiększyć ćwiczenia i zapewnić odpowiednie rozmieszczenie (sił)" - oświadczył Rasmussen na wtorkowej konferencji prasowej.
Szefowie MSZ państw NATO postanowili wzmocnić współpracę między sojuszem a Ukrainą. W ramach Komisji NATO-Ukraina uzgodniono podjęcie "natychmiastowych i długofalowych działań, aby wzmocnić zdolności Ukrainy do zapewnienia sobie bezpieczeństwa". Sojusz ma wspierać Ukrainę w modernizacji jej sił zbrojnych i wzmocnić biuro łącznikowe w Kijowie. Potwierdzono również plany dotyczące wspólnych ćwiczeń wojskowych.(PAP)