Prezes Rady Mediów Narodowych mówi o zakończeniu stanu likwidacji mediów publicznych
- Do końca tego roku powinien zakończyć się stan likwidacji mediów publicznych - powiedział w Radiu Katowice przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Wojciech Król. Proces ten będzie zależał od tego, kiedy wejdzie w życie nowa ustawa medialna. Projekt jest na ukończeniu.
Wojciech Król wskazał, że planowany jest okres przejściowy, a następnie wybór nowych władz mediów publicznych. Te zmiany mają zakończyć się do końca roku.
- Z nowym rokiem 2026 rozpoczynamy z mediami, które nie są w procesie restrukturyzacji, są stabilnie finansowane, a ich władze są wybrane zgodnie z konstytucją, czyli przy udziale Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - powiedział szef RMN.
Trwają ostatnie prace nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić między innymi stabilne finansowanie rozgłośni publicznych oraz telewizji. Wojciech Król nie wykluczył, że projekt może znaleźć się w wykazie prac rządu jeszcze w tym miesiącu, a w lipcu ustawa może trafić do Sejmu. Szef RMN chce, aby projekt został skonsultowany jeszcze na etapie prac sejmowych z nowym prezydentem.
Wśród założeń nowej ustawy medialnej są między innymi: zmiany w wyborze władz mediów publicznych, likwidacja Rady Mediów Narodowych, a także likwidacja abonamentu. Po zmianach media publiczne mają być finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Propozycja zakłada, że rocznie na ten cel byłoby przekazywane 0,09 procent PKB. Wojciech Król chce również, żeby w mediach publicznych nie było reklam, ale - jak zaznaczył - ta propozycja nie uzyskała jeszcze akceptacji.