Śledztwo wykazało nadużycia przy zakupie generatorów dla Ukrainy za rządów PiS
OLAF zakończył śledztwo ws. nadużyć przy zakupie generatorów dla Ukrainy za rządów PiS przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) - poinformował we wtorek unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin. Według niego śledztwo wykazało m.in. sztuczne zawyżanie cen i faworyzowanie zaprzyjaźnionych firm.
Serafin, który poinformował o zakończeniu śledztwa na platformie X, wskazał również na utrudnianie śledztwa i defraudację europejskich środków.
Z kolei w komunikacie czytamy, że Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zalecił odzyskanie ponad 91 mln euro, które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów prądu do obszarów na Ukrainie dotkniętych niedoborami energii elektrycznej. Chodzi o finansowany ze środków UE projekt o wartości 114 mln euro, zarządzany przez RARS.
- Dowody zebrane podczas dochodzenia OLAF-u, które rozpoczęło się w lipcu 2023 r., ujawniły zawyżanie cen, brak konkurencji i nienależne korzyści przyznane niektórym wykonawcom. RARS odmówił wówczas współpracy z OLAF-em podczas dochodzenia, pomimo zobowiązań wynikających z umowy o dotację UE, podpisanej w styczniu 2023 r. - podkreślił Urząd w komunikacie.
Oprócz 91 mln euro rekomendowanych do odzyskania, OLAF poinformował też o zabezpieczeniu 22 mln euro przed „niesłusznym wydaniem”.