Chorzy na nowotwór potrzebują wsparcia. Psychoonkolog radził, jak im pomóc
To były rozmowy o trudnych rozmowach, które trzeba przeprowadzić. W bydgoskiej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia można było spotkać specjalistę-psychoonkologa i dowiedzieć się, jak wesprzeć bliskich chorych onkologicznie.
- To ważne, bo diagnoza wywołuje silne emocje, a one z kolei powodują problemy w komunikacji. Tymczasem nowotwór jest chorobą także duszy - mówi Barbara Nawrocka z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
- Chorzy przeżywają lęk, przygnębienie z powodu wyobrażanej sobie straty dotychczasowego rytmu życia. Czasami pojawia się także gniew - mówi Renata Pałaszyńska, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - Aby zmienić siłę tego przekazu, trzeba mówić o ludziach zdrowych, którzy przeszli leczenie raka, ale też o osobach, które w trakcie leczenia pracują i radzą sobie.
Porady psychoonkologa odbyły się w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką”. To jednak nie koniec działań NFZ w tym tygodniu.
W najbliższy piątek przy ul. Łomżyńskiej 33 będzie można skorzystać z dermatoskopewej oceny znamion skórnych, zarejestrować się na bezpłatną kolonoskopię i skonsultować się ze specjalistami w zakresie profilaktyki nowotworów.