Pochodził z Torunia, życie poświęcił ojczyźnie. Pomnik Lecha Bądkowskiego odsłonięty w Gdańsku [zdjęcia]
Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Paweł Gulewski uczestniczyli w sobotę w Gdańsku w uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Bądkowskiego - urodzonego w Toruniu pisarza, publicysty, żołnierza, społecznika, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych.
Pomnik stanął przy kościele św. Jana, na rogu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku. Przedstawia Lecha Bądkowskiego, który siedzi na fotelu. W jednej ręce trzyma jedno z ważniejszych swoich dzieł „Pomorską Myśl Polityczną", w drugiej okulary do czytania. W klapie marynarki widnieje przypinka z herbem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Projekt wybrano w wyniku konkursu. Zwycięzcami zostało małżeństwo rzeźbiarzy z Torunia: Aneta i Maciej Jogodzińscy-Jagenmeer.
Mieszkał niedaleko
Miejsce wybrano nieprzypadkowo: Lech Bądkowski mieszkał niedaleko, w pobliżu znajduje się siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jedno z drugim się ściśle wiąże: pomnik wzniesiono z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W roku 1956 Lech Bądkowski był jednym z założycieli tej organizacji, swoimi pracami pomagał budować kaszubską tożsamość po wojnie.
- Dziękuję za uhonorowanie postaci Lecha Bądkowskiego urodzonego w Toruniu, w którym spędził swoją młodość - mówił marszałek Piotr Całbecki w czasie ceremonii odsłonięcia pomnika. - Całe życie poświecił ojczyźnie, którą postrzegał jako wspólnotę, dom otwarty i tolerancyjny dla wszystkich Polaków. Brał w obronę niezniszczalne wartości naszego narodu. Dziś kiedy ogląda wolną Polskę na pewno się cieszy z jej osiągnięć. Cześć i chwała Twojej pamięci panie Lechu i Tobie podobnym bohaterom Solidarności.
Samorząd województwa wśród fundatorów
W ceremonii odsłonięcia pomnika uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, Danuta Wałęsa (w imieniu prezydenta Lecha Wałęsy), parlamentarzyści, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Torunia Paweł Gulewski, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński oraz córka bohatera uroczystości Sławina Bądkowska-Kosmulska. Uroczystość zakończyła się w gdańskim Dworze Artusa, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia i podziękowania dla fundatorów, wśród których jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (pozostali to samorząd województwa pomorskiego, samorząd miejski Gdańska i Instytut Pamięci Narodowej).
Biografią Lecha Bądkowskiego można by spokojnie obdzielić kilka osób. - Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii, cichociemnym, komandosem, odznaczanym bohaterem wojennym, dziennikarzem i publicystą wybrzeżowych gazet - podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka. - Był też pisarzem, uczestnikiem antykomunistycznego ruchu sprzeciwu przed 1989 rokiem, pierwszym rzecznikiem prasowym strajkujących w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej, negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia ze Stoczni Gdańskiej (jednego z czterech Porozumień Sierpniowych, podpisanych latem 1980 między podziemną opozycją demokratyczną a komunistycznym rządem). Był wreszcie Kaszubem z wyboru i nieortodoksyjnym tłumaczem kaszubskiej literatury, pierwszym prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dla wielu mistrzem i nauczycielem, symbolem właściwej postawy intelektualisty w trudnych czasach.