Wizyta premiera Indii w Polsce. „Relacje wyniesione do partnerstwa strategicznego”
– Pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny w Ukrainie. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą odegrać w tym bardzo poważną, pozytywną rolę – powiedział w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem rządu Indii Narendrą Modim.
Tusk zaznaczył, że Polska i Indie wyniosły swoje relacje do poziomu partnerstwa strategicznego. – Nie chodzi tylko o słowa. Za tym kryje się nasza determinacja i gotowość do współpracy na bardzo wielu polach – powiedział premier.
Dodał, że on i szef rządu Indii wyjaśnili swe stanowiska w sprawach, które „emocjonują dziś cały świat”. – Bardzo się cieszę, że pan premier potwierdził gotowość swojego osobistego zaangażowania w pokojowe, sprawiedliwe, szybkie zakończenie wojny. Jesteśmy obaj przekonani, że Indie mogą tutaj odegrać bardzo poważną rolę, i pozytywną rolę – powiedział Tusk.
Zaznaczył, że ta deklaracja nabiera szczególnego znaczenia w związku z tym, że kilkanaście godzin premier Indii będzie gościł w Kijowie. – Co do tej wizyty wszyscy mamy przekonanie, że może mieć też historyczny charakter – oświadczył szef polskiego rządu.
Pierwsza wizyta premiera Indii od 45 lat
Tusk przypomniał, że wizyta premiera Modiego ma miejsce w 70. rocznicę nawiązania stosunków polsko-indyjskich i 45 lat od ostatniej wizyty szefa indyjskiego rządu w Warszawie. Podkreślał tradycyjnie dobre relacje pomiędzy oboma krajami i brak konfliktu interesów.
Premier zaznaczył, że historia nauczyła oba narody jak ważne jest „szanowanie reguł, granic, integralności terytorialnej, suwerenności państw, rządów prawa”. Wskazywał, że cały świat podziwia Indie za „niezmiennie demokratyczny charakter rządów”, co – jak zauważył – nie jest czymś powszechnym w tamtej części świata.
Polskie firmy znajdą się na targach żywności w Indiach?
Jak powiedział indyjski premier po tym spotkaniu, podczas rozmowy udało się określić szereg nowych inicjatyw, dzięki którym relacje polsko-indyjskie nabiorą nowego kierunku. – Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną, a aby bardziej poszerzać współpracę gospodarczą, postaramy się również wciągnąć w tę współpracę sektory prywatne w obu krajach – mówił Modi.
– Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności. Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach – zaznaczył.
„Niech produkują w Indiach dla całego świata”
Jak mówił premier Modi, „urbanizacja w Indiach nabiera coraz szybszego tempa, co również otwiera kolejne szanse na współpracę na przykład przy oczyszczalniach ścieków, gospodarce odpadami stałymi czy infrastrukturze miejskiej”. – Technologie czystego węgla, zielonej, odnawialnych źródeł energii czy sztuczna inteligencja, to kolejne wspólne priorytety dla obu naszych krajów. Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy „Make in India”, niech produkują w Indiach dla całego świata – powiedział szef indyjskiego rządu.
– Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowej, farmaceutycznej czy branży kosmicznej. Z radością podzielimy się zatem naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską. Ścisła współpraca w zakresie przemysłów obronnych jest symbolem naszego wzajemnego zaufania. Będziemy dalej wzmacniać tę współpracę – zapewnił Modi.
Do 2004 roku Indie używały do szkolenia pilotów wojskowych polskich samolotów TS–11 Iskra, kupowały też wozy zabezpieczenia technicznego dla wojsk pancernych.
Premier Modi spotka się teraz z prezydentem Andrzejem Dudą.