PSL złożyło w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o stworzeniu komitetu w wyborach do Parlamentu Europejskiego
PSL złożyło w poniedziałek w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował PAP rzecznik prasowy ludowców Krzysztof Kosiński.
Kosiński podkreślił, że PSL w czasie negocjacji budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 dotrzymało złożonych wcześniej deklaracji, dzięki czemu „do terenów poza wielkimi aglomeracjami popłynie więcej pieniędzy niż w poprzedniej perspektywie finansowania UE”. „Mamy nadzieję, że tego typu realne działania zaprocentują u wyborców, a dzięki temu zwiększymy reprezentację PSL w Brukseli” – dodał.
Ludowcy ogłosili już skład list do europarlamentu w okręgach mazowieckim, warszawskim, małopolsko-świętokrzyskim i lubelskim. Na Mazowszu listę otworzy europoseł, szef Rady Naczelnej partii Jarosław Kalinowski. W Krakowie i Lublinie „jedynki” dostaną europosłowie Czesław Siekierski i Arkadiusz Bratkowski. Pozostałe listy zostaną ogłoszone na wojewódzkich konwencjach PSL. Część z nich jest już jednak znana.
Czwarty z eurodeputowanych Stronnictwa Andrzej Grzyb będzie liderem listy w Poznaniu. Na liście warszawskiej "jedynkę" ma burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, a na liście bydgoskiej – poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.
Lider partii Janusz Piechociński nie wystartuje w wyborach do PE. Taką samą decyzję podjął b. prezes PSL Waldemar Pawlak.
Podczas styczniowej konwencji wyborczej w Warszawie Piechociński ocenił, że ludowcy idą do europarlamentu "po minimum 6 mandatów" (obecnie PSL ma 4), by wzmocnić najsilniejszą frakcję w PE - Europejską Partię Ludową" (do której należą PSL i PO).
W poniedziałek po godz. 11 opublikowano w Dzienniku Ustaw postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzeniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Publikacja postanowienia oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami do europarlamentu, które odbędą się 25 maja.
Komitety wyborcze mogą zatem informować już PKW o swoim powstaniu i zamiarze zgłaszania kandydatów na posłów Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z kalendarzem wyborczym o powstaniu komitetu wyborczego trzeba zawiadomić PKW do 5 kwietnia. Z kolei 15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. (PAP)