W pierwszą niedzielę listopada, zbliżając się do akcji pod hasłem „Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina”, proponujemy Państwu oczywiście coś z tej tradycyjnej oferty kulinarnej naszego regionu. Na liście produktów tradycyjnych z Kujaw i Pomorza znaleźć można m.in. takie potrawy jak: leberka gęsia, okrasa gęsia z cząbrem a także półgęsek.
Tradycja chowu gęsi w Polsce sięga czasów Piastów i Jagiellonów, natomiast wyraźny rozkwit nastąpił w XIX w. Całe wsie specjalizowały się w chowie tych ptaków, który był ukierunkowany na produkcję mięsa, wątroby na pasztety, tłuszczu oraz pierza i puchu.
Hodowla gęsi na Pomorzu i Kujawach ma wielowiekową tradycję. Najbardziej popularną rasą w tych regionach była powstała w końcu XIX wieku rasa gęsi pomorskiej, która była podstawą do wyhodowania w późniejszym okresie, między innymi gęsi kujawskiej czy rypińskiej. Obecnie najpopularniejsza jest biała gęś kołudzka, ciesząca się dużym uznaniem zarówno w gastronomii, jak i u lokalnych przetwórców.
Gęś Biała Kołudzka – owsiana to efekt prac hodowlano-badawczych prowadzonych w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej. Na „Listę Tradycyjnych Potraw Pomorza i Kujaw” produkt ten wpisany został 10 sierpnia 2023 roku w kategorii „Mięso świeże oraz produkty mięsne”.
Województwo Kujawsko-Pomorskie już od 14 lat zaprasza do wspólnego świętowania dnia Świętego Marcina, które przypada 11 listopada, czyli w Narodowe Święto Niepodległości, organizując akcję „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Ma ona na celu zachęcić do rodzinnego biesiadowania przy najlepszej gęsinie.
(źródło: gov.pl)
W naszym radiowym cyklu „Kuchnia Regionu” Iwona Muszytowska-Rzeszotek przypomina o kujawsko-pomorskiej, gęsinowej tradycji.