Darmowe wystawy dla dorosłych, warsztaty dla dzieci. Muzeum dla Ukrainy
W czwartki uchodźcy mogą za darmo oglądać wystawy stałe, a w weekend wszystkie ekspozycje za symboliczną złotówkę. Na dzieci czekają darmowe kolorowanki i warsztaty. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza Ukraińców.
W każdy czwartek Muzeum umożliwia obywatelom Ukrainy darmowe zwiedzanie wystaw stałych. Natomiast za wstęp na ekspozycje czasowe zapłacą symboliczną złotówkę. W weekendy za złotówkę mogą obejrzeć każdą wystawę – poza Exploseum. Muzeum szczególnie poleca wystawę twórczości swojego patrona w Domu Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej. - Warto wiedzieć, że Ukraina była dla niego tym, czym Paryż dla innych malarzy przełomu XIX i XX wieku. To w jej przestrzeniach znalazł swoje światło i barwy. Będąc na Wyspie Młyńskiej warto obejrzeć też zbiory archeologiczne (ul. Mennica 2), a w sąsiedztwie jest Galeria Sztuki Nowoczesnej, m.in. z wystawą modową „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” – zachęcają w Muzeum.
Nowszą historię i klimat naszego miasta przybliży wystawa w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, zaś w gmachu głównym (ul. Gdańska 4) czeka malarstwo Jana Stanisławskiego i jego uczniów oraz dzieła Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wejmana, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Cybisa, Józefa Czapskiego i innych. Wystarczy tylko okazać ukraiński dokument tożsamości w kasie.
- Dzielimy się kulturą z obywatelami Ukrainy, żeby nie czuli się w Bydgoszczy obco – podkreśla Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum. - Dlatego serdecznie zapraszamy ich do Muzeum Okręgowego, polecając szczególnie wystawę twórczości jego patrona Leona Wyczółkowskiego, która bardzo wiele zawdzięcza ukraińskim przestrzeniom i barwom.
Dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat, muzeum przygotowało bezpłatne pakiety edukacyjne „Kolekcjoner wrażeń”. Zawierają kolorowanki, zgadywanki, karty edukacyjne (w języku polskim oraz częściowo ukraińskim), przybliżające zagadnienia sztuki, rzemiosła oraz muzealnej kolekcji. Do pakietów dołączone są też materiały plastyczne. Nasi ukraińscy goście mogą je odbierać w kasie przy ul. Gdańskiej 4 od 1 kwietnia do końca sierpnia. Poza tym dla dzieci i młodzieży zorganizowane będą warsztaty integracyjno-artystyczne.
Zobacz także
Egzaminy z polskiego oblegane. Obcokrajowcy potrzebują certyfikatu, a miejsc brak
2022-05-17, 16:45Brakuje miejsc na egzaminach dla obcokrajowców, którzy chcą zdobyć certyfikat znajomości polskiego. Na najbliższy w naszym regionie - planowany w czerwcu - prawie wszystkie są już zajęte. Czytaj dalej »
Razem pomagają uchodźcom. Wsparcie dla organizacji z Inowrocławia [wideo]
2022-05-17, 06:51Kolejne organizacje z Kujaw i Pomorza zaangażowane w pomoc uchodźcom otrzymały finansowe wsparcie. Tym razem środki na zakup m.in. żywności trafiły do Stowarzyszenia Alter Ino oraz Fundacji Juvenia z Inowrocławia. Czytaj dalej »
„Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę”. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę
2022-05-13, 11:00Patryk Lubomski z Brodnicy wozi autem dary na Ukrainę od początku wojny. Obrazów z Irpienia czy Buczy nie zapomni do końca życia. - Byłem typem drania, ale od wybuchu wojny coś we mnie pękło, zrobiłem się bardzo emocjonalny - o… Czytaj dalej »
Wędrujące książki w języku ukraińskim. Półka bookcrossingowa w Bydgoszczy
2022-05-13, 06:49Goście z Ukrainy mogą korzystać z otwartej specjalnie dla nich w Bydgoszczy półki bookcrossingowej z książkami w ich ojczystym języku. Czytaj dalej »
Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum
2022-05-12, 15:34Do trójki niewidomych Ukraińców, którzy uciekając przed wojną znaleźli pomoc w Bydgoszczy, dołączył właśnie pan Wowa - starszy, mocno niedowidzący mężczyzna. Czytaj dalej »