Paweł Szefernaker o zmianach w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którego celem jest doprecyzowanie niektórych przepisów - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jednocześnie przekazał, że nie będzie uproszczenia wniosków o dofinasowanie za pomoc udzieloną uchodźcom..
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którego celem jest doprecyzowanie niektórych przepisów. Nowelizacja doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych. Projekt - jak wskazywał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker - ma charakter techniczny.
Na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Ministrów Szefernaker zaznaczył, że przyjęte rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z podmiotami, które na co dzień działają w administracji na rzecz wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.
- Ta dzisiejsza ustawa to przede wszystkim doprecyzowanie procedur, które odbywają się na rzecz wsparcia działań pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To przepisy z zakresu zdrowia, z zakresu polityki pracy, to także kwestie związane z doprecyzowaniem procedur, które na co dzień są związane z pomocą uchodźcom - mówił wiceszef MSWiA.
Dodał, że jedną z takich kwestii, jeżeli chodzi np. o ochronę zdrowia, która jest uregulowana w tym projekcie ustawy jest kwestia tymczasowego dopuszczenia do wykonywania zawodu lekarza Ukraińców na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną.
- Są to przepisy uszczegóławiające. Np. samorządy wskazywały, że chciałyby mieć szerszą podstawę prawną, aby móc refinansować pewne działania. Do tej pory to był katalog dosyć wąski. My ten katalog otwieramy - przekazał.
- To także kwestia codziennych spraw. Np. w punktach nadawania PESEL, pracownicy administracji rządowej mogą być delegowani do tych punktów, ale nie mają uprawnień do wpisywania tych numerów. I ta ustawa to zmienia - dodał.
Podkreślił, że rząd jest gotowy na wszelką dyskusję i współpracę z samorządem.
Zaznaczył również, że w kolejnych tygodniach przygotowane zostaną rozwiązania dotyczące systemu edukacji. - Jesteśmy z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem w pełnym kontakcie z samorządami. Pan minister ma jutro takie spotkanie także z prezydentami paru miast na temat kwestii związanej z edukacją i tutaj kolejne rozwiązania w przyszłych tygodniach to Beda rozwiązania związane z edukacją - mówił. Pytany o kwestię ewentualnego uproszczenia wniosków o dofinasowanie za pomoc udzieloną uchodźcom, powiedział, że obowiązująca procedura jest taka, aby uchronić finanse publiczne przed nieprawidłowościami.
- Musimy brać pod uwagę, że będą osoby, które będą chciały dopuścić się pewnych nieprawidłowości - powiedział wiceszef MSWiA. W jego przekonaniu wniosek, który teraz obowiązuje spełnia podstawowe wymogi związane z bezpieczeństwem i chroni przed nadużyciami.
- Każdy, kto taką osobę u siebie gościł, ma dane tej osoby, może złożyć wniosek, w którym należy uzupełnić wszystkie te dane także dotyczące uchodźców z Ukrainy, wskazać konkretny termin pod rygorem odpowiedzialności karnej - podkreślił Szefernaker.
Zobacz także
Transport darów z Torunia gotowy. Cel podróży: Łuck
2022-03-05, 19:00Trzy samochody dostawcze zostały w sobotę wypełnione darami zebranymi przez mieszkańców Torunia dla partnerskiego Łucka na Ukrainie. Prezydent miasta Michał Zaleski zapowiedział koleje transporty z pomocą. Czytaj dalej »
Koncerty przeciwko wojnie. Inowrocław zaprasza codziennie do śpiewania
2022-03-05, 13:00Inowrocławscy artyści mówią „nie” wojnie w Ukrainie. Kujawskie Centrum Kultury zainaugurowało właśnie akcję „Protest wyśpiewany”. Codziennie na placu Klasztornym przed Teatrem Miejskim będą występować popularni polscy… Czytaj dalej »
Bydgoszczanie, i nie tylko, nie ustają w pomocy dla Ukrainy
2022-03-05, 09:20Około 400 wolontariuszy angażuje się każdego dnia w przyjmowanie, sortowanie i załadunek pomocy dla Ukrainy w bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w bydgoskim Myślęcinku. Czytaj dalej »
Miejsca pracy będą czekać na Ukraińców - zapewniają szefowie bydgoskich firm
2022-03-04, 17:00Na 80 tysięcy szacuje się liczbę ukraińskich pracowników zatrudnionych w polskich firmach, którzy zdecydowali się wrócić do kraju i walczyć z wrogiem. Bydgoskie firmy PESA i Abramczyk, z których przedstawicielami rozmawialiśmy… Czytaj dalej »
Dyżuruje prawnik, psycholog i tłumacz. Nowe punkty dla uchodźców z Ukrainy
2022-03-04, 14:29W Bydgoszczy otwarty został nowy, hotelowy punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. Z kolei punkty informacyjno-doradcze uruchomione zostały w piątek w Toruniu i we Włocławku. Czytaj dalej »