Pomoc także dla uchodźców, którzy przybyli nie tylko bezpośrednio z Ukrainy. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.
Informację o podpisaniu noweli przekazało w sobotę biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przepisy ustawy „pomocowej” regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r.
Prezydent podpisał również nowelizację w sprawie ewidencji ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej.
Nowelizacja umożliwia prowadzenie w systemie teleinformatycznym ewidencji ukraińskich dzieci, które w związku z wojną przybyły do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi. W ewidencji znajdą się także małoletni obywatele Ukrainy, którzy przed przybyciem do Polski byli umieszczeni w pieczy zastępczej.
Ewidencja małoletnich będzie prowadzona przez ministra rodziny i polityki społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie. Ma pozwolić władzom polskim na przekazanie stronie ukraińskiej informacji co do losów dzieci.
Ponadto - zgodnie z nowymi przepisami - powiatowe centra pomocy rodzinie będą miały obowiązek wspierania ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych albo innych jednostek organizacyjnych przy sprawowaniu przez nie nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego oraz przebywających pod ich opieką małoletnich obywateli Ukrainy. Dodatkowo powiatowe centra pomocy rodzinie będą zapewniały pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.
Jak tłumaczyła w czasie prac parlamentarnych wiceminister rodziny Barbara Socha, w przypadku grup zorganizowanych, które liczą 80-100 dzieci, ich opiekunami tymczasowymi mają być osoby, które z nimi przyjeżdżają do Polski. W przypadku, kiedy na jedną osobę przypada więcej, niż 15 dzieci, na władzach samorządowych spoczywać ma obowiązek zatrudniania dodatkowych wychowawców. Reprezentantem prawnym w Polsce nadal będzie opiekun tymczasowy.
Dodatkowo - zgodnie z nowelą - jeśli opiekunem tymczasowym dziecka zostanie ustanowiona osoba, która na terytorium Ukrainy, przed przybyciem z tym dzieckiem do Polski, sprawowała nad nim pieczę zastępczą, to wówczas wniosek o świadczenia rodzinne, czy wychowawcze, w imieniu opiekuna tymczasowego, będzie składał starosta lub osoba przez niego upoważniona.
Zobacz także
Wcześniej szyły maseczki i serca, teraz kominiarki dla ukraińskich obrońców
2022-03-08, 13:35Jeszcze niedawno szyły maseczki i pluszowe serca dla chorych dzieci, dzisiaj szyją kominiarki dla ukraińskich żołnierzy. Mowa o grupie Szyjących Aniołów z Grudziądza, która w ten sposób chcą wspierać walczących o swój kraj. Czytaj dalej »
Wolontariusze TSPU proszą miasto o wsparcie w ich działaniach
2022-03-08, 10:35Toruński Sztab Pomocy Ukrainie potrzebuje dodatkowego lokalu i apeluje do miasta o wsparcie. Studenci UMK i społecznicy działają od początku wojny. Pomagają uchodźcom, organizują dary i mieszkania, ale potrzeb jest coraz więcej. Czytaj dalej »
Zbierają książki w języku ukraińskim. „Pomagamy uporać się z traumą wojenną”
2022-03-07, 19:10To inicjatywa biblioteki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Organizatorzy czekają na literaturę dla dzieci i dorosłych. Czytaj dalej »
Ukraińskie radio w DAB+, programy w TVP. I narodowe bajki do słuchania
2022-03-07, 17:16Ukraińskie radio nadawane jest od piątku w ramach multipleksu cyfrowego radia DAB+ Polskiego Radia. Telewizja Polska oferuje TVP ABC 2 (z ukraińskimi pasmami dla dzieci) i stację Perszyj (ukraińska „Jedynka”) w ramach HbbTV. Czytaj dalej »
Pięcioro dzieci z Ukrainy leczy się w Szpitalu im. Jurasza. Są chore na raka
2022-03-07, 16:32Wojna sparaliżowała leczenie onkologiczne małych pacjentów na Ukrainie. Ponad setka dzieci trafiła do Polski; pięcioro leczy się już w Bydgoszczy - w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza Czytaj dalej »