Pomoc także dla uchodźców, którzy przybyli nie tylko bezpośrednio z Ukrainy. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.
Informację o podpisaniu noweli przekazało w sobotę biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przepisy ustawy „pomocowej” regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r.
Prezydent podpisał również nowelizację w sprawie ewidencji ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej.
Nowelizacja umożliwia prowadzenie w systemie teleinformatycznym ewidencji ukraińskich dzieci, które w związku z wojną przybyły do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi. W ewidencji znajdą się także małoletni obywatele Ukrainy, którzy przed przybyciem do Polski byli umieszczeni w pieczy zastępczej.
Ewidencja małoletnich będzie prowadzona przez ministra rodziny i polityki społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie. Ma pozwolić władzom polskim na przekazanie stronie ukraińskiej informacji co do losów dzieci.
Ponadto - zgodnie z nowymi przepisami - powiatowe centra pomocy rodzinie będą miały obowiązek wspierania ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych albo innych jednostek organizacyjnych przy sprawowaniu przez nie nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego oraz przebywających pod ich opieką małoletnich obywateli Ukrainy. Dodatkowo powiatowe centra pomocy rodzinie będą zapewniały pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.
Jak tłumaczyła w czasie prac parlamentarnych wiceminister rodziny Barbara Socha, w przypadku grup zorganizowanych, które liczą 80-100 dzieci, ich opiekunami tymczasowymi mają być osoby, które z nimi przyjeżdżają do Polski. W przypadku, kiedy na jedną osobę przypada więcej, niż 15 dzieci, na władzach samorządowych spoczywać ma obowiązek zatrudniania dodatkowych wychowawców. Reprezentantem prawnym w Polsce nadal będzie opiekun tymczasowy.
Dodatkowo - zgodnie z nowelą - jeśli opiekunem tymczasowym dziecka zostanie ustanowiona osoba, która na terytorium Ukrainy, przed przybyciem z tym dzieckiem do Polski, sprawowała nad nim pieczę zastępczą, to wówczas wniosek o świadczenia rodzinne, czy wychowawcze, w imieniu opiekuna tymczasowego, będzie składał starosta lub osoba przez niego upoważniona.
Zobacz także
Warsztaty dla dzieci, kącik dla rodziców. Dla rodzin polskich i ukraińskich
2022-03-23, 08:40Stacja Integracja to nowa inicjatywa Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. Bezpieczna i atrakcyjna dla rodziców i dzieci przestrzeń powstała na Podgórzu w Domu Muz. Czytaj dalej »
Pomoc dla Odessy. Miastu grozi rosyjska blokada
2022-03-22, 22:27Wolontariusze z Odessy na Ukrainie apelują o pomoc żywnościową. W Bydgoszczy Elena Hetman mówiła, że miastu nad Morzem Czarnym grozi rosyjska blokada. Czytaj dalej »
Dodatkowy sprzęt do nadawania numerów PESEL. Obsługa uchodźców będzie sprawniejsza
2022-03-22, 20:30W województwie kujawsko-pomorskim działają trzy punkty informacyjne dla ukraińskich uchodźców. Wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz podsumował dotychczasowe działania administracji rządowej, a także samorządów i organizacji… Czytaj dalej »
Nauka języka polskiego dla ukraińskich uchodźców. Za darmo w Modraczku
2022-03-22, 17:50Pierwsze zajęcia z nauki języka polskiego dla Ukraińców odbyły się w bydgoskim Domu Kultury Modraczek. Pojawiło się na nich prawie 20 osób, kobiet i dzieci, które przyjechały do Bydgoszczy uciekając przed wojną. Czytaj dalej »
Uczestnicy bydgoskiego konwoju do Lwowa wrócili bezpiecznie. Nie sami! [zdjęcia, wideo]
2022-03-22, 16:01Ze Lwowa wrócił już konwój humanitarny z Bydgoszczy. Na Ukrainę wyjechało dziesięć ciężarówek wypełnionych po brzegi darami i 14 osób - w tym nasz szef redakcji informacji - Michał Jędryka. Cel został osiągnięty, ładunek… Czytaj dalej »