Pomoc także dla uchodźców, którzy przybyli nie tylko bezpośrednio z Ukrainy. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.
Informację o podpisaniu noweli przekazało w sobotę biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przepisy ustawy „pomocowej” regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r.
Prezydent podpisał również nowelizację w sprawie ewidencji ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej.
Nowelizacja umożliwia prowadzenie w systemie teleinformatycznym ewidencji ukraińskich dzieci, które w związku z wojną przybyły do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi. W ewidencji znajdą się także małoletni obywatele Ukrainy, którzy przed przybyciem do Polski byli umieszczeni w pieczy zastępczej.
Ewidencja małoletnich będzie prowadzona przez ministra rodziny i polityki społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie. Ma pozwolić władzom polskim na przekazanie stronie ukraińskiej informacji co do losów dzieci.
Ponadto - zgodnie z nowymi przepisami - powiatowe centra pomocy rodzinie będą miały obowiązek wspierania ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych albo innych jednostek organizacyjnych przy sprawowaniu przez nie nadzoru nad realizacją praw i obowiązków opiekuna tymczasowego oraz przebywających pod ich opieką małoletnich obywateli Ukrainy. Dodatkowo powiatowe centra pomocy rodzinie będą zapewniały pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.
Jak tłumaczyła w czasie prac parlamentarnych wiceminister rodziny Barbara Socha, w przypadku grup zorganizowanych, które liczą 80-100 dzieci, ich opiekunami tymczasowymi mają być osoby, które z nimi przyjeżdżają do Polski. W przypadku, kiedy na jedną osobę przypada więcej, niż 15 dzieci, na władzach samorządowych spoczywać ma obowiązek zatrudniania dodatkowych wychowawców. Reprezentantem prawnym w Polsce nadal będzie opiekun tymczasowy.
Dodatkowo - zgodnie z nowelą - jeśli opiekunem tymczasowym dziecka zostanie ustanowiona osoba, która na terytorium Ukrainy, przed przybyciem z tym dzieckiem do Polski, sprawowała nad nim pieczę zastępczą, to wówczas wniosek o świadczenia rodzinne, czy wychowawcze, w imieniu opiekuna tymczasowego, będzie składał starosta lub osoba przez niego upoważniona.
Zobacz także
Lektor języka polskiego dojedzie do uchodźców. Darmowe kursy koło Świecia
2022-04-04, 14:55Bezpłatne kursy języka polskiego będzie organizował Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie działający w powiecie świeckim. Zajęcia odbywać się będą w miejscach, gdzie przebywają duże grupy uchodźców. Czytaj dalej »
Piknik dla uchodźców w Strzelcach Dolnych. „Żeby poczuli normalne życie” [zdjęcia, wideo]
2022-04-03, 17:24Zabawy ruchowe, upominki i zabawki, przysmaki kuchni domowej na gorąco oraz różne atrakcje uatrakcyjniły w godzinach popołudniowych piknik integracyjny dla uchodźców z Ukrainy. Czytaj dalej »
Regionalne produkty i ozdoby świąteczne. Politechnika zaprasza na jarmark
2022-04-02, 09:57Politechnika Bydgoska organizuje pierwszy Akademicki Jarmark Wielkanocny. Potrwa od piątku do niedzieli (8-10 kwietnia) w fordońskim kampusie. Czytaj dalej »
Biskup o konwojach humanitarnych: „podziwiam osoby, które zdobywają się na heroiczny gest”
2022-04-01, 21:17Ordynariusz bydgoski, ks. bp Krzysztof Włodarczyk spotkał się w piątek z wolontariuszami, którzy zawozili pomoc do Lwowa. W „konwojach dobroci” wzięło udział ponad 20 osób. Czytaj dalej »
Komputery dla uchodźców. Masz używany sprzęt? Jest firma, która go przygotuje
2022-04-01, 20:01Używane, ale niepotrzebne komputery mogą zyskać drugie życie. Jedna z bydgoskich firm informatycznych zorganizowała zbiórkę niedziałającego sprzętu komputerowego. Czytaj dalej »