Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Ukraińskie zespoły i soliści na Festiwalu „Barwy Muzyki” w Bydgoszczy
2022-05-08, 11:42Festiwal Ukraiński „Barwy Muzyki” odbędzie się w niedzielę (8 maja) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Bydgoska Caritas zbiera pieniądze na busa dla szkoły z Ukrainy
2022-05-06, 11:44Caritas Diecezji Bydgoskiej chce kupić busa dla jednej ze szkół na Ukrainie. Pojazd będzie wykorzystywany m.in. do rozwożenia posiłków okolicznym mieszkańcom. O taką pomoc zwrócił się do Polaków dyrektor ukraińskiej placówki… Czytaj dalej »
Wsparcie dla niepełnosprawnych, także z Ukrainy. Marsz milczenia w Bydgoszczy
2022-05-05, 18:21Marsz milczenia przeszedł w czwartek z Wyspy Młyńskiej na Stary Rynek w Bydgoszczy. - Wspieramy osoby niepełnosprawne - nie tylko w kraju, ale i na Ukrainie - mówili uczestnicy. Czytaj dalej »
Brakuje jedzenia dla ukraińskich rodzin z Bydgoszczy! W magazynach pustki...[zdjęcia]
2022-05-04, 18:00W punkcie z darami dla Ukraińców u zbiegu ul. Gdańskiej i Kamiennej ma powstać centrum kompleksowej pomocy uchodźcom, np. w znalezieniu pracy. Tymczasem w magazynie brakuje jedzenia. Matki z dziećmi godzinami stoją w kolejce i czasami… Czytaj dalej »
Pusto w punktach z zaopatrzeniem dla uchodźców. Nadal potrzeba pomocy!
2022-05-03, 16:05Ukrainki z dziećmi stoją w kolejkach po jedzenie, a dary się kończą. Takie sytuacje mają miejsce w punktach pomocowych w naszym regionie i nie tylko. Nadal potrzebne są dla uchodźców podstawowe do przeżycia rzeczy. Czytaj dalej »