Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Egzaminy z polskiego oblegane. Obcokrajowcy potrzebują certyfikatu, a miejsc brak
2022-05-17, 16:45Brakuje miejsc na egzaminach dla obcokrajowców, którzy chcą zdobyć certyfikat znajomości polskiego. Na najbliższy w naszym regionie - planowany w czerwcu - prawie wszystkie są już zajęte. Czytaj dalej »
Razem pomagają uchodźcom. Wsparcie dla organizacji z Inowrocławia [wideo]
2022-05-17, 06:51Kolejne organizacje z Kujaw i Pomorza zaangażowane w pomoc uchodźcom otrzymały finansowe wsparcie. Tym razem środki na zakup m.in. żywności trafiły do Stowarzyszenia Alter Ino oraz Fundacji Juvenia z Inowrocławia. Czytaj dalej »
„Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę”. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę
2022-05-13, 11:00Patryk Lubomski z Brodnicy wozi autem dary na Ukrainę od początku wojny. Obrazów z Irpienia czy Buczy nie zapomni do końca życia. - Byłem typem drania, ale od wybuchu wojny coś we mnie pękło, zrobiłem się bardzo emocjonalny - o… Czytaj dalej »
Wędrujące książki w języku ukraińskim. Półka bookcrossingowa w Bydgoszczy
2022-05-13, 06:49Goście z Ukrainy mogą korzystać z otwartej specjalnie dla nich w Bydgoszczy półki bookcrossingowej z książkami w ich ojczystym języku. Czytaj dalej »
Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum
2022-05-12, 15:34Do trójki niewidomych Ukraińców, którzy uciekając przed wojną znaleźli pomoc w Bydgoszczy, dołączył właśnie pan Wowa - starszy, mocno niedowidzący mężczyzna. Czytaj dalej »