Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Polsko-ukraiński zespół DAGADANA dla dzieci Ukrainy. Transmisja w PR PiK
2022-03-16, 08:35Koncert charytatywny zatytułowany „Dzieciom Ukrainy” zespołu DAGADANA odbędzie się w środę (16 marca) w Studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków. Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
WSG zorganizowała punkt dla uchodźców. Wolontariusze ofiarnie ich wspierają
2022-03-15, 20:15Ponad trzy miliony osób uciekło z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji - przekazała ONZ. 1,8 miliona osób trafiło do Polski. Uchodźcy znajdują schronienie także w naszym regionie - szukają pomocy w punktach informacyjnych. Jeden z… Czytaj dalej »
Potrzebne nowe miejsca dla uchodźców, powstały punkty pomocy prawnej dla uchodźców
2022-03-15, 19:10W Bydgoszczy i Toruniu powstały punkty pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy, w których w czasie dyżurów porad udzielają adwokaci i radcowie prawni - poinformował we wtorek wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Czytaj dalej »
Bezpłatne bilety dla uchodźców z Ukrainy na środowy koncert w Filharmonii
2022-03-15, 18:00Koncert fortepianowy G-dur Mozarta i dwa dzieła Krzysztofa Herdzina inspirowane kompozycjami Chopina i Paderewskiego zabrzmią podczas środowego (16 marca) koncertu kameralnego w Filharmonii Pomorskiej. Obywatele Ukrainy mogą bezpłatne… Czytaj dalej »
Walizka to cały ich dobytek. Grupa „Osielsko pomaga” wspiera uchodźców
2022-03-15, 17:05Prawie 50 matek z dziećmi znalazło swój tymczasowy azyl w Tryszczynie koło Koronowa. Z ogarniętej wojną Ukrainy trafiły do naszego regionu dzięki grupie mieszkańców z okolic Bydgoszczy, którzy skrzyknęli się na Facebooku. Czytaj dalej »