Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Do zeszłego roku uczyły tu się dzieci. Teraz zamieszkają uchodźcy [zdjęcia]
2022-03-24, 15:30Nowe prysznice, toalety, wyposażona jadalnia, kuchnia i pokoje - tak wygląda była szkoła podstawowa w Czersku Świeckim w Borach Tucholskich. Czytaj dalej »
Важлива інформація: навчання, проживання та робота. Як вам це вдається?
2022-03-24, 12:13„Орган самоврядування куявсько-поморської області для підтримки українців в області приділив на сьогоднішній день в сумі 7 мільйонів… Czytaj dalej »
Uchodźcy z Ukrainy stoją w kolejce po PESEL. Ludzi dużo, sprzętu mało
2022-03-23, 21:00Posiadanie numeru PESEL wiele ułatwia, pozwala m.in. wnioskować o wszelkiego rodzaju zasiłki, stąd takie zainteresowanie rejestracją w urzędzie. Problem jest jeden - zbyt mało czytników linii papilarnych, ale, jak słyszymy, sytuacja… Czytaj dalej »
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Lekcja numer jeden: logistyka
2022-03-23, 18:30Podstawówka w Białych Błotach pod Bydgoszczą, jako pierwsza w regionie - tworzy sale lekcyjne poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby pomieścić oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy, których przybywa do nas coraz więce… Czytaj dalej »
Chcesz wziąć pod dach uchodźców? Miasto pomoże w umeblowaniu mieszkania
2022-03-23, 10:00Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chcą dać schronienie uchodźcom z Ukrainy, mogą zabrać meble czy inne przedmioty do wystroju wnętrz z Centralnego Magazynu Darów w BCTW w Myślęcinku. Czytaj dalej »