Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
500 плюс за дітей та зустрічі з чиновниками з консульства [читай і слухай]
2022-03-28, 12:00Під час вихідних днів, чергування працівників Закладу Громадського Страхування для громадян України користувалось значною популярністю… Czytaj dalej »
Usługi konsularne dla uchodźców. Gdzie można spotkać się z urzędnikami?
2022-03-28, 11:44Konsulat Generalny Ukrainy w Gdańsku rozpoczął cykl wyjazdowych usług konsularnych dla obywateli Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim. Czytaj dalej »
Uchodźcy w Śliwicach. Wszyscy mieszkają w prywatnych domach
2022-03-28, 10:55Wszyscy uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy trafili do gminy Śliwice w powiecie tucholskim, znaleźli schronienie w domach mieszkańców. Czytaj dalej »
Zaśpiewają dla Ukrainy najpiękniej. Wystąpią polscy i ukraińscy studenci UKW
2022-03-27, 20:17Koncert dla Ukrainy przygotowuje wydział edukacji muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Auli Copernicanum wystąpi 20 wykonawców, każdy z nich sam wybrał swój utwór. Czytaj dalej »
Ukraińskie dzieci spędzają tu czas, trzeba je nakarmić. Apel do restauratorów
2022-03-27, 18:35Stowarzyszenie MY TEŻ, które w Młynach Rothera prowadzi Centrum pomocy dla ukraińskich uchodźców, prosi restauratorów i właścicieli małej gastronomii o wsparcie. Potrzebne są: woda, soki, kanapki, bądź inne gotowe przekąski. Czytaj dalej »