Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy. Chętnych nie ma zbyt wielu
2022-03-29, 12:25W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy zorganizowano we wtorek akcję szczepień przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Czytaj dalej »
Niewidomy uchodźca przeżywa podwójną traumę. Światłownia pomaga
2022-03-29, 09:40Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy powstało w Bydgoszczy. Powołała je Fundacja „Światłownia - Kultura bez Barier”. Czytaj dalej »
Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. W Bydgoszczy
2022-03-28, 21:30W bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki uchodźcy z Ukrainy będą mogli zaszczepić się we wtorek (29 marca) przeciw COVID-19. Czytaj dalej »
Zagrają, by pomagać. Koncert „My z Wami dla Ukrainy” we Włocławku
2022-03-28, 19:20Aneta Figiel, Brzózka, Basia Derlak i Tańka Szafraniec oraz Zespół Pieśni i Tańca Wisła wystąpią we wtorek (29 marca) we włocławskim Browarze B podczas koncertu „My z Wami dla Ukrainy”. Czytaj dalej »
Ruch w urzędach pracy. Uchodźcy z Ukrainy szukają zajęcia
2022-03-28, 12:44Uchodźcy wojenni z Ukrainy szukają pracy. Odwiedzają pośredniaki. Tylko w Urzędzie Pracy w Bydgoszczy zatrudnienie zyskało 285 obywateli Ukrainy. Specjalnie dla nich zorganizowano dyżury w języku ukraińskim. Czytaj dalej »