Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Prowadzą punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Szukają nowego lokum [wideo]
2023-02-15, 14:45Bydgoski magazyn z pomocą dla Ukrainy i strefa wydawania darów na rogu ul. Gdańskiej i Kamiennej będą działały tylko do końca lutego. Wolontariusze poszukują nowego lokalu. Czytaj dalej »
Serce za Serce - koncert zespołu Taraka w Radiu Rzeszów. Transmisja w PR PiK
2023-01-25, 13:50Zespół Taraka wystąpi w piątek (27 stycznia) o godz. 19.05 w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów. Polskie Radio PiK będzie transmitowało to wydarzenie. Czytaj dalej »
Już 20. raz jadą z Przysieka na Ukrainę. Tym razem dostarczą sto piecyków
2022-12-07, 17:27- Oprócz żywności w tirze jest komplet 100 piecyków typu „koza”, szczególnie potrzebnych zimą - mówi ksiądz Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. Z ośrodka Caritas w podtoruńskim Przysieku wyruszył 20. transport… Czytaj dalej »
Jadą z pomocą na Ukrainę, zbierają dary. „Ludzie tam stracili wszystko!” [wideo]
2022-12-04, 20:14Fundacja Polska z Bydgoszczy przygotowuje kolejny konwój na Ukrainę. - Jedziemy tam, gdzie najbardziej Rosjanie atakują. Ludzie żyją tam w dramatycznych warunkach, bez żadnej pomocy - opowiadają w Fundacji. I zbierają dary dla ofiar… Czytaj dalej »
Około 650 tys. obywateli Ukrainy pracuje w Polsce na uproszczonych zasadach
2022-11-03, 09:48- Sytuacja na rynku pracy jest podobna do ubiegłego roku, a więc na razie nie ma niepokojących symptomów. Szacujemy, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie do 5,4 proc. Obecnie na uproszczonych zasadach pracuje u nas ok. 650 tys. obywateli… Czytaj dalej »