Wnioski o refinansowanie pobytu uchodźców i numer PESEL dla nich - od 16 marca [wideo, galeria]
Od środy 16 marca mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu, a uchodźcy - po zarejestrowaniu - będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL.
- Ustawa, która została przegłosowana, zakłada 40 zł za dzień pomocy pod własnym dachem dla uchodźców. Te wnioski należy składać w gminach – poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku i że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców.
Wiceminister poinformował też, że wniosek będzie obejmował czas, który faktycznie uchodźcy spędzili w domu rodziny, która im użyczyła miejsca. - Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie, a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek – powiedział. Zapowiedział, że pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. - Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne, powiedzmy sobie, nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, żeby składać wnioski, o ile to możliwe, jak najpóźniej i aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.
Od 16 marca również uchodźcy po zarejestrowaniu będą otrzymywali papierowe potwierdzenie nadania numeru PESEL. - Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniem, które być może pozwoli na to, by wprowadzić jakiś nośnik fizyczny – mówił w sobotę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Przypomniał, że „dokumenty tożsamości to są dokumenty na najwyższym poziomie zabezpieczeń". - Także tutaj nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tego nie dopełnić. Dlatego na to daliśmy sobie trochę więcej czasu. Prawdopodobnie wydamy pierwszy w UE mobilny dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją – zaznaczył.
Zobacz także
Piknik zapoznawczy. Mieszkańcy Smukały poznają gości z Ukrainy
2022-04-10, 21:00Żurek po polsku, ziemniaki po ukraińsku - to menu pikniku, który zorganizowano w Smukale. Mieszkańcy tej bydgoskiej dzielnicy oraz sąsiedniego Opławca i Janowa przyszli na polankę przy kościele spotkać się z sąsiadami i mieszkającymi… Czytaj dalej »
Zmartwychwstały! W Niedzielę Wielkanocną koncert bydgoskich artystów
2022-04-10, 15:25Koncert w wykonaniu artystów bydgoskich odbędzie się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (17 kwietnia) w kościele na pl. Piastowskim w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Jak kompozytorzy robili sobie żarty. Charytatywny koncert dla Ukrainy
2022-04-09, 09:15„Charytatywny koncert rodzinny' to kolejne muzyczne przedsięwzięcie organizowane przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, wspierające uchodźców z Ukrainy. Czytaj dalej »
Wynajęli mieszkania dla matek z dziećmi z Ukrainy. Bydgoska Pesa pomaga
2022-04-08, 17:51Kilkadziesiąt osób, głównie matek z dziećmi, zamieszka w kamienicy przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy. Mieszkania dla uchodźców wojennych wynajęła Pesa. Czytaj dalej »
Konwent wójtów m.in. o pomocy ukraińskim uchodźcom
2022-04-08, 10:26W Odolionie, w gminie Aleksandrów Kujawski rozpoczął się Konwent Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnicy wydarzenia dyskutują m.in. o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Czytaj dalej »