Legalny pobyt dla obywateli Ukrainy. Pomoc dla rodzin, które ich przyjmują
- Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. - Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć - mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. - Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy - dodał.
- Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie - poinformował Morawiecki. - To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów - dodał i przekazał, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.
Szef rządu mówił także o wsparciu dla samorządów. - Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy - przekazał. - Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia - dodał.
Premier podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt specustawy pomocowej, że Polska umożliwia kontynuację edukacji dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy. - Już dzisiaj organizujemy specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z domów dziecka, bo przybywają ich setki, tysiące z bombardowanych szkół, szpitali, domów dziecka, miejsc na Ukrainie - powiedział szef rządu. Jak dodał, chciałby jednocześnie zdementować wpisy, które pojawiają się w Internecie „o rzekomym pierwszeństwie w dostępie do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy". - Tak nie będzie. Nie ma żadnego pierwszeństwa. To też jest dla mnie rzecz oczywista - podkreślił Morawiecki.
Zobacz także
Toruńska Infolinia – Ukraina, pierwsze podsumowanie
2022-07-14, 15:1840 osób skorzystało do tej pory z toruńskiej infolinii dla uchodźców z Ukrainy. Została ona uruchomiona 8 lipca. Zastępuje punkt informacyjny na dworcu Toruń Główny. Infolinię obsługują dwie osoby - jedna znająca polskie przepisy… Czytaj dalej »
Potrzebne wszystko, co przyda się w szkole. Kolejna edycja „Wyprawki dla Żaka”
2022-07-11, 14:15Trwa zbiórka plecaków, zeszytów i artykułów szkolnych, które trafią do najuboższych uczniów z Bydgoszczy i okolic, w tym dla dzieci z Ukrainy. Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy już po raz 21. przyłącza się do… Czytaj dalej »
Prezydent Torunia o zmianach dotyczących ukraińskich uchodźców
2022-06-30, 08:15Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy korzystających z komunikacji miejskiej i utworzenie Toruńskiej Infolinii Ukrainy w miejsce punktu informacyjnego na Dworcu Głównym. To dwie zmiany, które w lipcu wejdą w życie… Czytaj dalej »
Toruńskie autobusy dla uchodźców z Ukrainy za darmo. Trzeba mieć bilet UKR
2022-06-28, 21:30Mieszkający w Toruniu uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać bezpłatne bilety miesięczne z symbolem UKR. Potrzebne jest aktualne zdjęcie i dokument - np. paszport lub zaświadczenie tożsamości wydane przez organ Straży Granicznej. Czytaj dalej »
Ruszyła Solidarna Paczka – specjalna odsłona akcji wspierająca uchodźców
2022-06-05, 12:00W sobotę została otwarta Baza Rodzin Solidarnej Paczki, specjalnej odsłony akcji charytatywnej Szlachetna Paczka wspierającej osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji mat… Czytaj dalej »