Legalny pobyt dla obywateli Ukrainy. Pomoc dla rodzin, które ich przyjmują
- Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. - Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć - mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. - Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy - dodał.
- Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie - poinformował Morawiecki. - To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów - dodał i przekazał, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.
Szef rządu mówił także o wsparciu dla samorządów. - Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy - przekazał. - Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia - dodał.
Premier podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt specustawy pomocowej, że Polska umożliwia kontynuację edukacji dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy. - Już dzisiaj organizujemy specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z domów dziecka, bo przybywają ich setki, tysiące z bombardowanych szkół, szpitali, domów dziecka, miejsc na Ukrainie - powiedział szef rządu. Jak dodał, chciałby jednocześnie zdementować wpisy, które pojawiają się w Internecie „o rzekomym pierwszeństwie w dostępie do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy". - Tak nie będzie. Nie ma żadnego pierwszeństwa. To też jest dla mnie rzecz oczywista - podkreślił Morawiecki.
Zobacz także
W tym miejscu ukraińscy rodzice dowiedzą się, do której szkoły posłać dzieci
2022-03-07, 15:00Edukacyjny punkt informacyjny dla uchodźców właśnie powstał w Bydgoszczy. Przybysze z Ukrainy i pomagający im bydgoszczanie mogą się tam dowiedzieć m.in., do której placówki posłać ukraińskie dzieci. Czytaj dalej »
Zajęcia plastyczne dla ukraińskich dzieci. „By poczuły się u nas bezpiecznie”
2022-03-07, 13:50W poniedziałek rozpoczęły się w Bydgoszczy zajęcia plastyczne dla dzieci z Ukrainy. - Mamy z maluchami dojeżdżają codziennie, chcemy by miały miejsce, gdzie będą mogły się spotkać - tłumaczą organizatorzy. Czytaj dalej »
Tu pomagają wszyscy. Sztab w Gnojnie otwarty dla ukraińskich rodzin [wideo]
2022-03-07, 10:44Mieszkańcy Inowrocławia i okolic włączają się w akcję pomocy Ukrainie. W świetlicy w Gnojnie utworzono specjalny sztab, w którym zbierane są potrzebne rzeczy dla uchodźców. Czytaj dalej »
Koncert dla Ukrainy. Marszałek Całbecki: Musimy wyjść z Internetu na ulicę [wideo]
2022-03-06, 20:55Samorządowcy, parlamentarzyści i artyści - wszyscy na jednej scenie. Na Rynku Staromiejskim w Toruniu zorganizowano koncert „Kujawsko-Pomorskie razem dla Ukrainy”. Wystąpili między innymi Łukasz Zagrobelny, Sara Pach i Michał Hajduczenia… Czytaj dalej »