Legalny pobyt dla obywateli Ukrainy. Pomoc dla rodzin, które ich przyjmują
- Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. - Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć - mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. - Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy - dodał.
- Ujęliśmy również w tej ustawie możliwość przekazania wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie - poinformował Morawiecki. - To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów - dodał i przekazał, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.
Szef rządu mówił także o wsparciu dla samorządów. - Robimy specjalną rezerwę celową, która będzie poprzez wojewodów dystrybuowana do samorządów, które będą miały swoje cele określone w kontekście tej ustawy - przekazał. - Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają wsparcie finansowe potrzebne do realizacji wszelkich dodatkowych zadań w zakresie dostępu np. dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia - dodał.
Premier podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt specustawy pomocowej, że Polska umożliwia kontynuację edukacji dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy. - Już dzisiaj organizujemy specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z domów dziecka, bo przybywają ich setki, tysiące z bombardowanych szkół, szpitali, domów dziecka, miejsc na Ukrainie - powiedział szef rządu. Jak dodał, chciałby jednocześnie zdementować wpisy, które pojawiają się w Internecie „o rzekomym pierwszeństwie w dostępie do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy". - Tak nie będzie. Nie ma żadnego pierwszeństwa. To też jest dla mnie rzecz oczywista - podkreślił Morawiecki.
Zobacz także
Maląg: chcemy zrobić wszystko, aby Ukraińcy mogli podjąć w Polsce pracę
2022-04-01, 18:44Chcemy zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę — powiedziała w piątek we Włocławku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że zatrudnienie znalazło już ponad 25 tys. osób… Czytaj dalej »
Pomagamy Ukrainie: Wojewódzkie centrum w Szubinie, ale magazyn miejski zostaje
2022-04-01, 12:12Magazyn wojewódzki z pomocą dla Ukrainy od piątku (1 kwietnia) przeniesiony został do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie. To nie znaczy jednak, że centrum pomocy dla uchodźców w bydgoskim Myślęcinku przestaje działać… Czytaj dalej »
W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy
2022-03-31, 15:32W Kujawsko-Pomorskiem obywatele Ukrainy mogą wymieniać hrywny na złotówki w bydgoskim i toruńskim oddziale Banku PKO BP. - W całym kraju wymiany dokonało już ponad 13 tys. Ukraińców - poinformował w czwartek w komunikacie NBP. Czytaj dalej »
Uchodźcy chorzy onkologicznie mogą leczyć się w Polsce [numer infolinii]
2022-03-31, 12:51Siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę działa telefoniczna informacja Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie zgłaszać się mogą ukraińscy pacjenci z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi. Zapewnia obsługę w języku polskim, ukraińskim… Czytaj dalej »
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, bandaże. Zbierają leki dla Ukrainy
2022-03-31, 10:45W Świeciu rozpoczęła się zbiórka leków dla mieszkańców Ukrainy. Medykamenty można zostawiać w specjalnych koszach umieszczonych w aptekach. Czytaj dalej »