Ruszyła Solidarna Paczka – specjalna odsłona akcji wspierająca uchodźców
W sobotę została otwarta Baza Rodzin Solidarnej Paczki, specjalnej odsłony akcji charytatywnej Szlachetna Paczka wspierającej osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.
Jak wyjaśniła w sobotę Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję, na stronie www.szlachetnapaczka.pl, przez trzy tygodnie, pojawiać się będą historie rodzin uchodźczych. - Każdy z nas będzie mógł przeczytać te historie i wybrać rodzinę, której zdecyduje się przygotować paczkę stworzoną na miarę jej indywidualnych potrzeb - wskazała.
- Świat uchodźców wojennych z Ukrainy skurczył się do rozmiaru jednej walizki. Dlatego potrzebują pomocy, solidarności, naszej obecności i poczucia, że są u nas mile widzianymi gośćmi – podkreśliła przedstawicielka Wiosny.
Ludzie, którzy uciekli z Ukrainy – przypomniała Sadzik - wiedli życie podobne do naszego – mieli bliskich, domy, ulubione kawiarnie, przyjaciół, ich dzieci miały znajomych z podwórka, ulubione ciastka i zabawki. - Teraz mają tak niewiele. Patrząc na nich widzimy siebie, bo to przecież mogliśmy być my - dodała.
Organizatorzy podali przykład pani Oleny i jej dwójki dzieci, która przed wojną miała w rodzinnym kraju dom, a w nim szafę pełną ubrań. „Dziś proszą o letnie ubrania i buty; mieli szuflady kuchenne z jedzeniem i łakociami – dziś mają nadzieję, że dostaną w paczce trwałą żywność” - napisali.
Osoby chcące pomóc uchodźcom w ramach Solidarnej Paczki mogą wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać potrzebującą rodzinę. Jak podkreślili organizatorzy, Paczka to pomoc zawsze dostosowana do potrzeb potrzebującego. Darczyńcy drogą mailową otrzymają dokładną listą zakupów wraz z potwierdzeniem wyboru.
Na każdym etapie przygotowywania paczki darczyńcy mogą skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Skompletowane paczki, zapakowane jak prezent, należy zawieźć do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów (25-26 czerwca). W ten sam weekend przygotowana paczka, za pośrednictwem wolontariuszy, trafi do wybranej potrzebującej rodziny.
Według organizatorów rodziny proszą np. o ubrania, buty na lato. Może to być doposażenie wynajmowanego mieszkania w garnki czy inny sprzęt, kurs językowy, żeby zacząć rozmawiać po polsku i zacząć szukać tu pracy, laptop czy telefon, który pomoże dzieciom w nauce, a rodzinie w kontakcie z bliskimi. Są też prośby o bon na okulary czy bony do sklepu z żywnością, żeby odciążyć domowy budżet.
Potrzeby są identyfikowane na podstawie spotkań wolontariuszy Szlachetnej Paczki z rodzinami uchodźczymi w całej Polsce. Według danych organizacji, w tę formę działalności zaangażowanych jest ponad 460 wolontariuszy. Odwiedzili oni do tej pory ponad 700 rodzin.
Zobacz także
Włocławek: z tego magazynu wyjadą posortowane dary dla Ukraińców
2022-03-01, 10:00Mieszkańcy Włocławka są niewyobrażalnie ofiarni. Rosną sterty darów w magazynach organizacji społecznych i kościołów. Trzeba to jakoś skoordynować i tu do akcji wkracza biznes - jeden z największych zakładów pracy w mieście… Czytaj dalej »
Darmowa opieka ginekologiczno-położnicza dla Ukrainek. Specjaliści czekają
2022-03-01, 09:01Ukrainki, które znalazły schronienie w naszym województwie mogą liczyć na opiekę medyczną. Specjaliści ginekolodzy-położnicy przyjmą je w Bydgoszczy i w Toruniu. Czytaj dalej »
Z Ukrainy do powiatu toruńskiego. Matki z dziećmi znalazły tu schronienie
2022-03-01, 07:30Starosta Toruński Marek Olszewski spotkał się z wójtami gmin i burmistrzem Chełmży, by rozmawiać o zasadach organizowania pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. W podtoruńskim Gronowie powstał powiatowy punkt zbiórki darów dla Ukraińców… Czytaj dalej »
Bydgoski PCK wciąż zbiera dary dla uchodźców. Czego...nie przynosić?
2022-03-01, 07:05Nieszczęście Ukrainy wyzwoliło w Polakach gigantyczne pokłady dobra. Magazyny wypełniły się w mig, na wschód ruszyły TIR-y. To jednak nie koniec. PCK wciąż przyjmuje dary, na które w Polsce czekają wojenni uciekinierzy, czyli… Czytaj dalej »
Grudziądz: pomoc prawna i więcej miejsc noclegowych dla uchodźców
2022-02-28, 21:16Dodatkowe mieszkania dla uchodźców, porady prawne, pomoc tłumacza języka ukraińskiego, a także sankcje dla Rosji - o tym była mowa podczas spotkania w grudziądzkim biurze poselskim Tomasza Szymańskiego. Czytaj dalej »