Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe z Polski
Uchodźcy z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni zgłosić to w ZUS. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli oddać pieniądze wraz z odsetkami.
Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. - Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Cudzoziemcy mogą poinformować o wyjeździe mogą przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – zaznaczył rzecznik.
Zwrócił uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. - ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną – wyjaśnił Żebrowski. - Ponadto, w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców – podkreślił rzecznik.
Jak dodał, obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE. - W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków – wskazał Żebrowski.
W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin, takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy „Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze w ramach 500 plus trafią do Ukraińców w połowie maja.
Zobacz także
Tu zamieszka rodzina z Ukrainy. Ale najpierw mieszkanie do remontu [wideo]
2022-03-04, 13:38Wolontariusze ze Stowarzyszenia „Dzięki Wam” remontują mieszkanie dla rodziny z Ukrainy na bydgoskim Szwederowie. Pomaga też młodzież z Zespołu Szkół Elektrycznych. Czytaj dalej »
Pomagasz uchodźcom i jesteś z Sępólna Krajeńskiego? Zgłoś się do urzędu
2022-03-04, 12:46- Osoby, które przyjmują u siebie uchodźców proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Gminy - apelują władze Sępólna Krajeńskiego. Podobnie jak inni samorządowcy podkreślają, że dzięki temu będzie można skuteczniej pomóc… Czytaj dalej »
Darmowe seanse dla dzieci, które uciekły przed wojną. Z ukraińskim dubbingiem
2022-03-04, 09:15Kino Helios w Bydgoszczy rusza z bezpłatnymi seansami dla dzieci z Ukrainy. Od piątku (4 marca) będzie wyświetlać codziennie seans z ukraińskim dubbingiem. Czytaj dalej »
Na wojnie cierpią też zwierzęta. Psy z Ukrainy w bydgoskim schronisku
2022-03-04, 08:3910 psów z Ukrainy znajdzie pomoc w bydgoskim schronisku dla zwierząt. Wolontariusz - lekarz weterynarii pojechał właśnie po czworonogi. Czytaj dalej »
Wojewoda o pomocy dla ukraińskich uchodźców
2022-03-03, 19:30W województwie kujawsko-pomorskim jest dostępnych „od ręki” 2321 miejsc dla uchodźców z Ukrainy, dotychczas zakwaterowano 921 osób. Spodziewamy się przyjazdu dużych grup - poinformował w czwartek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Czytaj dalej »