Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe z Polski
Uchodźcy z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni zgłosić to w ZUS. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli oddać pieniądze wraz z odsetkami.
Zgodnie z przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. - Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Cudzoziemcy mogą poinformować o wyjeździe mogą przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba wtedy złożyć pismo na formularzu POG. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła nasz kraj. Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – zaznaczył rzecznik.
Zwrócił uwagę, że ZUS weryfikuje legalny pobyt w Polsce obywateli Ukrainy zarówno na etapie przyznawania świadczeń, jak i w dowolnym momencie w trakcie okresu świadczeniowego. - ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o systemu informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby ZUS będzie mógł korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną – wyjaśnił Żebrowski. - Ponadto, w przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków do otrzymywania świadczeń dla rodzin, w szczególności warunku zamieszkania w Polsce, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówce ZUS. ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia wychowawczego, jeżeli świadczeniobiorca odmówi udzielenia lub nie udzieli w wyznaczonym terminie wyjaśnień co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia. Te zasady obowiązują zarówno Polaków, jak i cudzoziemców – podkreślił rzecznik.
Jak dodał, obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS także w sytuacji, kiedy wyjadą na zachód do krajów UE. - W ramach współpracy pomiędzy instytucjami właściwymi do realizacji unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, ZUS może pozyskać informację o pobycie obywatela Ukrainy w innym państwie w ramach prowadzonego postępowaniu o przyznanie świadczeń rodzinnych w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Dotyczy to również Polaków – wskazał Żebrowski.
W ramach wsparcia realizowanego przez ZUS obywatele Ukrainy mogą skorzystać z programów dla rodzin, takich jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) czy „Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze w ramach 500 plus trafią do Ukraińców w połowie maja.
Zobacz także
Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy. Chętnych nie ma zbyt wielu
2022-03-29, 12:25W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy zorganizowano we wtorek akcję szczepień przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. Czytaj dalej »
Niewidomy uchodźca przeżywa podwójną traumę. Światłownia pomaga
2022-03-29, 09:40Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy powstało w Bydgoszczy. Powołała je Fundacja „Światłownia - Kultura bez Barier”. Czytaj dalej »
Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy. W Bydgoszczy
2022-03-28, 21:30W bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki uchodźcy z Ukrainy będą mogli zaszczepić się we wtorek (29 marca) przeciw COVID-19. Czytaj dalej »
Zagrają, by pomagać. Koncert „My z Wami dla Ukrainy” we Włocławku
2022-03-28, 19:20Aneta Figiel, Brzózka, Basia Derlak i Tańka Szafraniec oraz Zespół Pieśni i Tańca Wisła wystąpią we wtorek (29 marca) we włocławskim Browarze B podczas koncertu „My z Wami dla Ukrainy”. Czytaj dalej »
Ruch w urzędach pracy. Uchodźcy z Ukrainy szukają zajęcia
2022-03-28, 12:44Uchodźcy wojenni z Ukrainy szukają pracy. Odwiedzają pośredniaki. Tylko w Urzędzie Pracy w Bydgoszczy zatrudnienie zyskało 285 obywateli Ukrainy. Specjalnie dla nich zorganizowano dyżury w języku ukraińskim. Czytaj dalej »