Maląg: chcemy zrobić wszystko, aby Ukraińcy mogli podjąć w Polsce pracę
Chcemy zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę — powiedziała w piątek we Włocławku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że zatrudnienie znalazło już ponad 25 tys. osób, które uciekły do Polski przed wojną.
Minister Maląg wizytowała punkt obsługi obywateli Ukrainy w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku.
– Polska otworzyła swoje granice, Polacy swoje serca i domy. Ale przede wszystkim wsparcie dla obywateli Ukrainy, których dziś w kraju mamy już 2,5 miliona, to muszą być działania skoordynowane – podkreśliła Maląg podczas konferencji prasowej.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała, że władze naszego kraju chcą użyć wszelkich formy wsparcia, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę.
Poinformowała, że w Polsce — przed wybuchem wojny — pracowało ok. miliona Ukraińców. Część z tych osób — przede wszystkim mężczyzn w liczbie ok. 200 tys. — wyjechała za wschodnią granicę bronić swojej ojczyzny.
– Teraz przybywają do Polski w głównej mierze kobiety. Uprościliśmy procedury podjęcia pracy. Z danych na wczoraj mamy zatrudnionych w całej Polsce 25 tys. osób, które uciekły do naszego kraju przed wojną. 75 proc. to kobiety, 25 proc. to mężczyźni. W tej grupie, która już znalazła zatrudnienie, są osoby podejmujące pracę m.in. w hotelarstwie, gastronomii, ale też przy pracach sezonowych – mówiła Maląg.
Dodała, że resort monitoruje — na jakich umowach zatrudniani są Ukraińcy. Z wyżej wymienionej grupy 25 proc. stanowią umowy o pracę, a 73 proc. umowy zlecenia.
– Dla nas bardzo ważne jest, aby docierała do obywateli Ukrainy informacja o tym, jakiej pracy mogą poszukiwać. Został stworzony portal https://pomagamukrainie.gov.pl/. Spełnia on dwie funkcje. Jedna związana jest z pomocą humanitarną, bo państwo polskie jest na pierwszej linii wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. Na tym portalu jest też zakładka związana z rynkiem pracy – powiedziała Maląg.
Ministerstwo ogłosiło konkurs „Razem możemy więcej” z budżetem 40 mln zł. Ofert z całej Polski wpłynęło ok. 900.
– Są to przede wszystkim środki związane z aktywizacją, nauką języka polskiego, bo skoro mówimy o niskim bezrobociu i tym, aby Ukraińcy pracowali w swoim wyuczonym zawodzie, to na pewno przyda im się znajomość naszego języka. Niebawem będzie rozstrzygnięcie tego konkursu. Najpewniej zwiększymy też budżet tego projektu.
W spotkaniu z minister Maląg we Włocławku uczestniczyli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poseł PiS Joanna Borowiak i senator PiS Józef Łyczak.
Zobacz także
Co ciekawego w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej? Bogata oferta dla uchodźców [zdjęcia]
2022-05-02, 12:08Język polski dla dorosłych, geografia, plastyka, język angielski, informatyka i matematyka to zajęcia, które na ten tydzień oferuje Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa. Początek codziennie o godzinie 11.40. Czytaj dalej »
Ukraińscy uchodźcy znajdą pracę w bydgoskich placówkach oświatowych
2022-05-01, 19:26Uchodźcy z Ukrainy będą pracować w miejskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w Bydgoszczy. Będzie to możliwe dzięki umowie zawartej pomiędzy miastem a fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Czytaj dalej »
Magazyny darów w powiecie sępoleńskim zamknięte. Dokąd jechać z paczką?
2022-04-28, 17:26Magazyny pomocy humanitarnej dla Ukraińców z powiatu sępoleńskiego zawiesiły działalność. Punkty w Sośnie, Kamieniu Krajeńskim i Więcborku oraz gminny i powiatowy magazyn w Sępólnie Krajeńskim są gotowe w każdej chwili otworzyć… Czytaj dalej »
Spotkać się, porozmawiać, coś ugotować. „Łącznik” ma łączyć uchodźców, nie tylko z Ukrainy
2022-04-27, 11:03W Toruniu powstało Centrum Integracji „Łącznik”. To miejsce, które ma pomóc w integracji uchodźców mieszkających w mieście - nie tylko tych z Ukrainy. Czytaj dalej »
Pieniądze za pomoc uchodźcom. Wojewoda apeluje o szybkie i sprawne wypłaty
2022-04-26, 18:04Prawie 44 mln zł trafiło do samorządów na Kujawach i Pomorzu na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Rządowe wsparcie pochodzi z Funduszu Pomocy oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Czytaj dalej »