Pomagamy Ukrainie: Wojewódzkie centrum w Szubinie, ale magazyn miejski zostaje
Magazyn wojewódzki z pomocą dla Ukrainy od piątku (1 kwietnia) przeniesiony został do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie. To nie znaczy jednak, że centrum pomocy dla uchodźców w bydgoskim Myślęcinku przestaje działać – nadal można tam przekazywać i odbierać dary.
Po wybuchu wojny w Ukrainie w bydgoskim Myślęcinku funkcjonował w jednym miejscu magazyn miejski i centrum z pomocą humanitarną dla całego województwa. W czwartek część darów została spakowana i przewożona jest do nowego magazynu wojewódzkiego w komendzie państwowej straży pożarnej w Szubinie. Obserwują to wolontariusze, którzy codziennie pracują w Myślęcinku segregując i wydając dary uchodźcom. – Każdego dnia pomaga wiele osób, również starszych. Codziennie przychodzi młodzież z różnych szkół – wczoraj była z gastronomika, wcześniej ze szkoły drzewnej. Sama jestem tu co dwa dni – opowiada emerytowana farmaceutka z Bydgoszczy Elżbieta Serówka. – Czy przeniesienie magazynu oznacza, że teraz będziemy musieli jeździć do Szubina? – pyta.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uspokaja, że do magazynu przy ul. Gdańskiej 187 w Myślęcinku nadal można przynosić i odbierać dary, więc wolontariusze też są ciągle tam potrzebni. – W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym pozostaje magazyn dla miasta – tłumaczył. – Sam proponowałem organizatorom tego miejsca, że jeśli będzie taka potrzeba i miasto o to wystąpi, to przekażemy żołnierzy WOT, by wspierali ten magazyn.
Dary do Myślęcinka można przywozić od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00, uchodźcy mogą zgłaszać się po pomoc od 12:00 do 18:00. – Do wojewódzkiego magazynu w Szubinie przyjmowane będą jak dotąd tylko zorganizowane transporty darów od samorządów – tłumaczy Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody.
CO JEST POTRZEBNE?
Jak informuje Dorota Glaza, dyrektor Biura Aktywności Społecznej w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy, obecnie najbardziej potrzebna jest żywność – mleko, mąka, cukier, kasze, warzywa, płatki śniadaniowe i przekąski dla dzieci, a także żele do kąpieli, szampony, szczoteczki do zębów, wyprawki szkolne. Bardzo brakuje też lekarstw, szczególnie dla dzieci – m.in. syropów na kaszel, przeciwalergicznych, kropli do nosa, leków na problemy z żołądkiem itp.
Zobacz także
Do zeszłego roku uczyły tu się dzieci. Teraz zamieszkają uchodźcy [zdjęcia]
2022-03-24, 15:30Nowe prysznice, toalety, wyposażona jadalnia, kuchnia i pokoje - tak wygląda była szkoła podstawowa w Czersku Świeckim w Borach Tucholskich. Czytaj dalej »
Важлива інформація: навчання, проживання та робота. Як вам це вдається?
2022-03-24, 12:13„Орган самоврядування куявсько-поморської області для підтримки українців в області приділив на сьогоднішній день в сумі 7 мільйонів… Czytaj dalej »
Uchodźcy z Ukrainy stoją w kolejce po PESEL. Ludzi dużo, sprzętu mało
2022-03-23, 21:00Posiadanie numeru PESEL wiele ułatwia, pozwala m.in. wnioskować o wszelkiego rodzaju zasiłki, stąd takie zainteresowanie rejestracją w urzędzie. Problem jest jeden - zbyt mało czytników linii papilarnych, ale, jak słyszymy, sytuacja… Czytaj dalej »
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Lekcja numer jeden: logistyka
2022-03-23, 18:30Podstawówka w Białych Błotach pod Bydgoszczą, jako pierwsza w regionie - tworzy sale lekcyjne poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby pomieścić oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy, których przybywa do nas coraz więce… Czytaj dalej »
Chcesz wziąć pod dach uchodźców? Miasto pomoże w umeblowaniu mieszkania
2022-03-23, 10:00Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy chcą dać schronienie uchodźcom z Ukrainy, mogą zabrać meble czy inne przedmioty do wystroju wnętrz z Centralnego Magazynu Darów w BCTW w Myślęcinku. Czytaj dalej »