W tym miejscu ukraińscy rodzice dowiedzą się, do której szkoły posłać dzieci
Edukacyjny punkt informacyjny dla uchodźców właśnie powstał w Bydgoszczy. Przybysze z Ukrainy i pomagający im bydgoszczanie mogą się tam dowiedzieć m.in., do której placówki posłać ukraińskie dzieci.
- Od 7 marca w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli działa edukacyjny punkt informacyjny dla uchodźców - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prasowy UM Bydgoszcz.
- Jest to jest miejsce, do którego można przyjść, zadzwonić albo napisać maila, i tam można uzyskać informacje m.in. w jakiej szkole są wolne miejsca, w których szkołach będą uruchomione klasy przygotowawcze, i na jakich poziomach nauczania, ale też informacje o zajęciach pozalekcyjnych, czy informacje dla rodziców uczniów, czy dzieci z niepełnosprawnościami. Ten punkt będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16. Informacje będzie można uzyskać w języku polskim i ukraińskim. Numer telefonu dedykowany właśnie dla uchodźców to: 785 122 701, ale można również napisać maila na adres epi@moen.edu.bydgoszcz.pl lub, jeśli ktoś woli formę kontaktu bezpośredniego, przyjść po prostu do siedziby MAON na ulicy Sobieskiego 10 na drugim piętrze.
Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Bydgoszczy Marta Stachowiak, do bydgoskich szkół i przedszkoli przyszło 23 dzieci ukraińskich uchodźców - to stan na 7 marca - ale sytuacja jest dynamiczna. Do jednej ze szkół w czwartek przyszła na lekcje 12-letnia Ukrainka. Miało dołączyć do niej jeszcze dwie dzieci spod Kijowa i Odessy. Rodzice uczniów z klasy zebrali przybory szkolne dla całej trójki. Okazało się jednak, że dwoje dzieci jedzie dalej do rodziny na zachodzie Europy. Wyprawki trafią więc do kolejnych nowych uczniów z Ukrainy, a tacy z pewnością zjawią się w tej, i w innych szkołach naszego województwa.
Zobacz także
![](../public/info/2020/thumb_480_0/2020-04-22_158756354810.jpg)
Toruńska Infolinia – Ukraina, pierwsze podsumowanie
2022-07-14, 15:1840 osób skorzystało do tej pory z toruńskiej infolinii dla uchodźców z Ukrainy. Została ona uruchomiona 8 lipca. Zastępuje punkt informacyjny na dworcu Toruń Główny. Infolinię obsługują dwie osoby - jedna znająca polskie przepisy… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-07-11_165753280310.jpg)
Potrzebne wszystko, co przyda się w szkole. Kolejna edycja „Wyprawki dla Żaka”
2022-07-11, 14:15Trwa zbiórka plecaków, zeszytów i artykułów szkolnych, które trafią do najuboższych uczniów z Bydgoszczy i okolic, w tym dla dzieci z Ukrainy. Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy już po raz 21. przyłącza się do… Czytaj dalej »
![](../public/info/2022/thumb_480_0/2022-02-08_164433231510.jpg)
Prezydent Torunia o zmianach dotyczących ukraińskich uchodźców
2022-06-30, 08:15Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy korzystających z komunikacji miejskiej i utworzenie Toruńskiej Infolinii Ukrainy w miejsce punktu informacyjnego na Dworcu Głównym. To dwie zmiany, które w lipcu wejdą w życie… Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-06-29_165643939110.jpg)
Toruńskie autobusy dla uchodźców z Ukrainy za darmo. Trzeba mieć bilet UKR
2022-06-28, 21:30Mieszkający w Toruniu uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać bezpłatne bilety miesięczne z symbolem UKR. Potrzebne jest aktualne zdjęcie i dokument - np. paszport lub zaświadczenie tożsamości wydane przez organ Straży Granicznej. Czytaj dalej »
![](public/info/2022/thumb_480_0/2022-06-05_165433950310.jpg)
Ruszyła Solidarna Paczka – specjalna odsłona akcji wspierająca uchodźców
2022-06-05, 12:00W sobotę została otwarta Baza Rodzin Solidarnej Paczki, specjalnej odsłony akcji charytatywnej Szlachetna Paczka wspierającej osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji mat… Czytaj dalej »