Miejsca pracy będą czekać na Ukraińców - zapewniają szefowie bydgoskich firm
Na 80 tysięcy szacuje się liczbę ukraińskich pracowników zatrudnionych w polskich firmach, którzy zdecydowali się wrócić do kraju i walczyć z wrogiem. Bydgoskie firmy PESA i Abramczyk, z których przedstawicielami rozmawialiśmy, nie dość, że pomagają Ukraińcom, to zapewniają też, że praca będzie czekać na tych pracowników, którzy po wszystkim wrócą do Polski.
- W tej chwili w PESA pracuje ponad 330 pracowników pochodzących z Ukrainy. Ponad 30 z nich to pracownicy etatowi, którzy są z nami wiele lat, pracują i mieszkają tu na stałe. Pozostali to pracownicy czasowi, choć wielu z nich też jest z nami już dłużej, niż rok. Stan na wczoraj to było tylko kilka osób, które wyjechały do swojego kraju, czyli nie było znaczącego odpływu pracowników. Podjęliśmy decyzję, że każdy pracownik, czy to etatowy, czy z agencji pośrednictwa, jeżeli wyjedzie na front to po powrocie miejsce pracy będzie na niego czekało. Dajemy gwarancję zatrudnienia. To jest jeden z elementów naszego programu wsparcia dla tych pracowników. Drugi, taki ważny, bezpośredni to oddanie służbowego transportu na potrzeby rodzin pracowników, które przemieszczają się z granicy w dowolne miejsca w Polsce - mówi Maciej Grześkowiak, manager spółki produkującej pojazdy szynowe.
- Obecnie zatrudniamy prawie 50 osób na umowę o pracę, natomiast na umowę agencyjną pracę u nas prawie 200 Ukraińców - mówi Alicja Janasińska, HR manager w firmie Abramczyk. - Jeżeli chodzi o odpływ, kilku z naszych kolegów zdecydowało się pojechać na front, kilka matek, które nie miały możliwości ściągnięcia dzieci lub uzyskania pomocy w dostarczaniu swoich rodzin na granicę, zdecydowały się pojechać do swojej ojczyzny, żeby przywieźć swoją rodzinę, natomiast my też bardzo staramy się pomóc zapewnić im transport od granicy i niezbędną pomoc.
Więcej w materiale Elżbiety Rupniewskiej.
Zobacz także
Z Chełmna do Kaniowa na Ukrainie. Pomoc partnerskiemu miastu
2022-03-10, 18:30Chełmno pomaga swojemu ukraińskiemu miastu partnerskiemu. Do 20-tysięcznego Kaniowa położonego 100 kilometrów na południe od Kijowa dotarł już pierwszy transport darów zebranych przez mieszkańców. Czytaj dalej »
Prezydent Torunia o nowych miejscach dla uchodźców oraz hokeistach z Rosji i Białorusi
2022-03-10, 17:15W Toruniu trwają przygotowania do przyjęcia kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. Nowe miejsca przygotowano w Centrum Targowym Park. Czytaj dalej »
Dary trafią do ratowników. Polskie Radio PiK dołączyło do zbiórki na rzecz Ukrainy
2022-03-10, 15:06Odzież termoaktywna, opaski uciskowe i nakolanniki trafią niebawem do ukraińskich ratowników. To efekt zbiorki prowadzonej przez naszą rozgłośnię - Polskie Radio PiK w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Z Chełmna do Kaniowa. Dary dla ukraińskiego partnera polskiego miasta
2022-03-10, 09:12Kilkanaście ton leków, opatrunków, żywności i środków higienicznych udało się zebrać w ciągu kilku dni w Chełmnie. Dary zostały dostarczone do ukraińskiego Kaniowa - miasta partnerskiego, położonego 100 kilometrów na południe… Czytaj dalej »
Inowrocław zakwateruje uchodźców m.in. w salach gimnastycznych
2022-03-10, 06:45Inowrocław przygotowuje się do przyjęcia kolejnej fali uchodźców z Ukrainy - przekazał na konferencji prasowej prezydent Ryszard Brejza. Obecne potrzeby zaspakajane są w sposób wystarczający. Schronienie w miejskim hotelu znalazły… Czytaj dalej »