Miejsca pracy będą czekać na Ukraińców - zapewniają szefowie bydgoskich firm
Na 80 tysięcy szacuje się liczbę ukraińskich pracowników zatrudnionych w polskich firmach, którzy zdecydowali się wrócić do kraju i walczyć z wrogiem. Bydgoskie firmy PESA i Abramczyk, z których przedstawicielami rozmawialiśmy, nie dość, że pomagają Ukraińcom, to zapewniają też, że praca będzie czekać na tych pracowników, którzy po wszystkim wrócą do Polski.
- W tej chwili w PESA pracuje ponad 330 pracowników pochodzących z Ukrainy. Ponad 30 z nich to pracownicy etatowi, którzy są z nami wiele lat, pracują i mieszkają tu na stałe. Pozostali to pracownicy czasowi, choć wielu z nich też jest z nami już dłużej, niż rok. Stan na wczoraj to było tylko kilka osób, które wyjechały do swojego kraju, czyli nie było znaczącego odpływu pracowników. Podjęliśmy decyzję, że każdy pracownik, czy to etatowy, czy z agencji pośrednictwa, jeżeli wyjedzie na front to po powrocie miejsce pracy będzie na niego czekało. Dajemy gwarancję zatrudnienia. To jest jeden z elementów naszego programu wsparcia dla tych pracowników. Drugi, taki ważny, bezpośredni to oddanie służbowego transportu na potrzeby rodzin pracowników, które przemieszczają się z granicy w dowolne miejsca w Polsce - mówi Maciej Grześkowiak, manager spółki produkującej pojazdy szynowe.
- Obecnie zatrudniamy prawie 50 osób na umowę o pracę, natomiast na umowę agencyjną pracę u nas prawie 200 Ukraińców - mówi Alicja Janasińska, HR manager w firmie Abramczyk. - Jeżeli chodzi o odpływ, kilku z naszych kolegów zdecydowało się pojechać na front, kilka matek, które nie miały możliwości ściągnięcia dzieci lub uzyskania pomocy w dostarczaniu swoich rodzin na granicę, zdecydowały się pojechać do swojej ojczyzny, żeby przywieźć swoją rodzinę, natomiast my też bardzo staramy się pomóc zapewnić im transport od granicy i niezbędną pomoc.
Więcej w materiale Elżbiety Rupniewskiej.
Zobacz także
Maląg: chcemy zrobić wszystko, aby Ukraińcy mogli podjąć w Polsce pracę
2022-04-01, 18:44Chcemy zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy mogli podjąć w Polsce pracę — powiedziała w piątek we Włocławku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że zatrudnienie znalazło już ponad 25 tys. osób… Czytaj dalej »
Pomagamy Ukrainie: Wojewódzkie centrum w Szubinie, ale magazyn miejski zostaje
2022-04-01, 12:12Magazyn wojewódzki z pomocą dla Ukrainy od piątku (1 kwietnia) przeniesiony został do komendy Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie. To nie znaczy jednak, że centrum pomocy dla uchodźców w bydgoskim Myślęcinku przestaje działać… Czytaj dalej »
W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy
2022-03-31, 15:32W Kujawsko-Pomorskiem obywatele Ukrainy mogą wymieniać hrywny na złotówki w bydgoskim i toruńskim oddziale Banku PKO BP. - W całym kraju wymiany dokonało już ponad 13 tys. Ukraińców - poinformował w czwartek w komunikacie NBP. Czytaj dalej »
Uchodźcy chorzy onkologicznie mogą leczyć się w Polsce [numer infolinii]
2022-03-31, 12:51Siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę działa telefoniczna informacja Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie zgłaszać się mogą ukraińscy pacjenci z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi. Zapewnia obsługę w języku polskim, ukraińskim… Czytaj dalej »
Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, bandaże. Zbierają leki dla Ukrainy
2022-03-31, 10:45W Świeciu rozpoczęła się zbiórka leków dla mieszkańców Ukrainy. Medykamenty można zostawiać w specjalnych koszach umieszczonych w aptekach. Czytaj dalej »