W regionie znalazło schronienie już ponad 500 Ukraińców, ale miejsc jest więcej
2 tysiące miejsc przygotowano do tej pory w naszym regionie dla uchodźców z Ukrainy, a w najbliższych dniach będzie tych miejsc 10 tysięcy - zapewnia Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Podczas konferencji prasowej przed punktem informacyjnym dla Ukraińców, który znajduje się na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy, wojewoda Bogdanowicz mówił, że we wtorek (1 marca) po pomoc i informacje zgłosiło się do punktu 100 osób, w środę od rana było ich 10. Jedną z nich był pan Wojtek.
- Pytałem, co trzeba zrobić, gdy taka osoba tutaj przyjedzie z Ukrainy. Czy trzeba jej pobyt zalegalizować, zewidencjonować. Pracuję w dużej firmie. Jest sporo kolegów z Ukrainy i tak pomagamy sobie w naszym kręgu.
Dotąd w kujawsko-pomorskim schronienie znalazło ponad 500 uchodźców. - Gotowych jest 2 tys. miejsc, ale istnieje możliwość ich zwiększenia do 8-10 tys. - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Spodziewamy się kolejnych osób z Ukrainy, tak, że do końca dnia ich liczba może wzrosnąć do 700.
Wojewoda zaznaczył, że wszyscy uchodźcy, którzy przyjeżdżają do regionu mają zapewnione schronienie. W 24 ośrodkach przygotowanych jest 2 tys. miejsc, ale istnieje możliwość ich zwiększenia do 8-10 tys. Co ważne, uchodźcy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego i później są zarejestrowani w systemie przez Straż Graniczną, nie muszą uzyskiwać dodatkowych dokumentów i pozwoleń na pobyt. Mają też prawo do opieki medycznej, w tym testów i szczepień przeciw koronawirusowi.
Wojewoda pokreślił, że ma ścisły kontakt z samorządowcami, spotyka się z marszałkiem województwa, prezydentami miast, burmistrzami i wójtami, a jego współpracownicy współdziałają z samorządami w ramach grup tematycznych, dotyczących zakwaterowania i pomocy humanitarnej.
W województwie funkcjonują magazyny darów dla uchodźców na szczeblu gmin i powiatów, a także magazyn zbiorczy w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Odpowiednio posegregowane i zapakowane dary trafią do magazynu krajowego, a stamtąd na Ukrainę.
Zobacz także
Wcześniej szyły maseczki i serca, teraz kominiarki dla ukraińskich obrońców
2022-03-08, 13:35Jeszcze niedawno szyły maseczki i pluszowe serca dla chorych dzieci, dzisiaj szyją kominiarki dla ukraińskich żołnierzy. Mowa o grupie Szyjących Aniołów z Grudziądza, która w ten sposób chcą wspierać walczących o swój kraj. Czytaj dalej »
Wolontariusze TSPU proszą miasto o wsparcie w ich działaniach
2022-03-08, 10:35Toruński Sztab Pomocy Ukrainie potrzebuje dodatkowego lokalu i apeluje do miasta o wsparcie. Studenci UMK i społecznicy działają od początku wojny. Pomagają uchodźcom, organizują dary i mieszkania, ale potrzeb jest coraz więcej. Czytaj dalej »
Zbierają książki w języku ukraińskim. „Pomagamy uporać się z traumą wojenną”
2022-03-07, 19:10To inicjatywa biblioteki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Organizatorzy czekają na literaturę dla dzieci i dorosłych. Czytaj dalej »
Ukraińskie radio w DAB+, programy w TVP. I narodowe bajki do słuchania
2022-03-07, 17:16Ukraińskie radio nadawane jest od piątku w ramach multipleksu cyfrowego radia DAB+ Polskiego Radia. Telewizja Polska oferuje TVP ABC 2 (z ukraińskimi pasmami dla dzieci) i stację Perszyj (ukraińska „Jedynka”) w ramach HbbTV. Czytaj dalej »
Pięcioro dzieci z Ukrainy leczy się w Szpitalu im. Jurasza. Są chore na raka
2022-03-07, 16:32Wojna sparaliżowała leczenie onkologiczne małych pacjentów na Ukrainie. Ponad setka dzieci trafiła do Polski; pięcioro leczy się już w Bydgoszczy - w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza Czytaj dalej »