Tłumy na pikniku integracyjnym „Poznajmy się” dla uchodźców z Ukrainy
Przedstawicieli sztabów, fundacji i wolontariuszy wyróżniono podczas sobotniego pikniku integracyjnego dla uchodźców „Poznajmy się” w Centrum Targowym Park w Toruniu.
Yulia Prochukhan z Kijowa mówiła, że przed tak ważnymi świętami jak Wielkanoc Ukraińcy mogą odczuć „ciepły nastrój, który Polacy niosą”. – To się bardzo ceni. Możemy w tym okresie świątecznym podzielić się tradycjami, bo te są – tak jak data świąt – nieco inne w Polsce i w Ukrainie. Cieszymy się niezmiernie, że Polacy jeszcze tak chętnie nas przyjmują i tak radośnie się do nas odnoszą. Ten piknik integracyjny to jeszcze jedna szansa, aby podziękować za to, co otrzymujemy. Przyznała, że już uczy się języka polskiego, żeby zniwelować barierę komunikacyjną w kontaktach w Polakami. – To co się dzieje między Polakami i Ukraińcami to relacja na bardzo długi czas. My staramy się teraz dokształcać, aby komunikować się z wami bezpośrednio. To wszystko co teraz się dzieje tu w Toruniu i całej Polsce – to zostanie na dłużej – zaznaczyła.
Jeden z wyróżnionych przez prezydenta Torunia działaczy, szef Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie Andrii Bondarenko, mówił Polskiemu Radiu PiK o prawdziwym braterstwie obu narodów. – To zostanie w historii na bardzo długo. Polacy i Ukraińcy pokazują, że są prawdziwie braterskim narodami, w bardzo trudnym dla Ukrainy momencie. Jesteśmy prawdziwymi Słowianami, z bogatą historią, którą niektóre państwa – takie jak Rosja – próbowały przez długi czas przekręcać, przepisywać. Teraz wszystko staje się jawne, widzimy, jakie jest w rzeczywistości. A jest takie, że Polacy i Ukraińcy świetnie się tutaj ze sobą czują, uśmiechają się do siebie, wspierają się – podkreślił Bondarenko.
O potrzebie wsparcia obywateli Ukrainy mówiły osoby, które włączyły się w organizację wydarzenia. – Tylko inicjatywa, uśmiech, serducho na dłoni i można zdziałać wszystko. Zarażajmy tych ludzi naszą pozytywną energią, bo oni mają dość złych informacji ze swojego kraju. Ta pozytywna energia do was wróci – mówił Jacek Kwiatkowski, który przyjechał do Torunia z rowerami imitującymi jazdę na motocyklach.
Prezydent Torunia Michał Zaleski mówił o przyjaźni polsko-ukraińskiej, o prawdziwym, nieudawanym odruchu serca torunian. Prosił przybyłych do miasta Ukraińców, aby otwarcie mówili o swoich potrzebach, sprawach do załatwienia, koniecznych działaniach.
Zobacz także
Miejsca, magazyny, numery PESEL. Kujawsko-Pomorskie dla uchodźców
2022-03-31, 08:02W regionie przebywa szacunkowo 25-30 tys. uchodźców, a około 5800 korzysta ze zbiorowych miejsc zakwaterowania. Numery PESEL nadano prawie 18 tys. osób. Czytaj dalej »
Ks. Krzysztof Buchholz na placu budowy. Parafia szykuje mieszkanie dla uchodźców
2022-03-30, 19:30Parafia z pl. Piastowskiego w Bydgoszczy z pomocą ludzi dobrej woli remontuje oficynę na zapleczu domu parafialnego. W budynku zamieszkają uchodźcy z Ukrainy, ale pracy jest jeszcze sporo. Można dołączyć do ekipy budowlanej! Czytaj dalej »
Toruńskie seminarium otworzyło second hand. Uchodźcy ubiorą się w nim za darmo
2022-03-30, 18:45W Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu powstał second hand dla uchodźców z Ukrainy. W ofercie są ubrania, ale także gry i zabawki dla dzieci. Cen na metkach nie ma i nigdy nie będzie! Czytaj dalej »
Nauka języka polskiego dla ukraińskich dzieci. Stworzą trzy grupy wiekowe
2022-03-30, 09:04Na lekcje języka polskiego zaprasza dzieci z Ukrainy bydgoski Pałac Młodzieży. Rozpoczną się 1 kwietnia. Czytaj dalej »
Uchodźcy na Kujawach i Pomorzu. Ile pieniędzy od rządu dostało województwo?
2022-03-29, 19:305 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy trafiło dotąd do samorządów województwa kujawsko-pomorskiego - mówił w Nakle wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jak podkreślił, to pierwsza część finansowego wsparcia ze strony rządu. Czytaj dalej »